"Ten odcinek jest szczególny, jest wrażliwy. Widzimy bardzo duże natężenie na tej części drogi krajowej nr 22 i stąd decyzja Ministerstwa Infrastruktury aby rozbudować ten odcinek" - przypomniał w czwartek na terenie budowanej drogi wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Umowa na prace budowlane przy rozbudowie ok. 5,6 km drogi krajowej nr 22 między Knybawą a Gnojewem w powiecie malborskim została podpisana z firmą Porr w sierpniu ubiegłego roku. Prace powinny zakończyć się we wrześniu 2024 r.

Wiceminister Weber podkreślił, że prace remontowo-budowlane, mimo bardzo trudnej sytuacji goepolitycznej, która wpływa na sytuację gospodarczą w Polsce, idą zgodnie z planem.

Zaznaczył, że droga krajowa nr 22 zostanie m.in. poszerzona, natomiast w miejscach obszarów zabudowanych powstaną ciągi pieszo-rowerowe albo pieszo-jezdne. "Bedzie ta infrastruktura dla niechronionych uczestników ruchu drogowego, która pozwoli odseparować ruch pojazdów mechanicznych, w dużej mierze pojazdów ciężkich, od niechronionych uczestników ruchu drogowego. To jest ważny aspekt. Do tej pory mieliśmy z tym największy problem" - ocenił.

Jak podaje GDDKiA, w ramach trwających prac zostaną rozebrane dotychczasowe płyty betonowe i w to miejsce wybudowana zostanie nowa konstrukcja drogi. Na jej dwóch odcinkach przekrój trasy będzie miał układ 2+1, tj. po dwa pasy w jednym kierunku i jeden pas w przeciwnym, by umożliwić bezpieczne wyprzedzanie innych pojazdów. Zostaną również przebudowane skrzyżowania.

W Kończewicach, na skrzyżowaniu z drogami do Mątowów i Lisewa, zostanie zainstalowana sygnalizacja świetlna. Dla zapewnienia skomunikowania przyległych terenów powstaną drogi serwisowe. W projekcie nie zapomnieliśmy również o pieszych i rowerzystach - wzdłuż całego odcinka zostanie zbudowana ścieżka pieszo-rowerowa.

Ponadto przy drodze zostanie przebudowany układ odwodnienia, oświetlenia drogowego oraz zbudowany będzie kanał technologiczny. Przebudowane zostaną także przepusty pod drogą krajową.

Wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda podkreślił znaczenie drogi krajowej nr 22 dla mieszkańców m.in. Malborka czy Tczewa. "Mówimy o drodze krajowej, która biegnie od Elbląga ale łączy i daje komunikację większości powiatów i gmin południowego Pomorza. W sposób szczególny dotyczy to też Żuław i Powiśla, bo jest stałym twardym łącznikiem z autostradą A1" - mówił.

Wiceminister Weber podkreślił, że inwestycja w infrastrukturę drogową zwiększa bezpieczeństwo. "W latach 2019-2022 liczba ofiar wypadków drogowych spadła o 35 proc." - zaznaczył.

GDDKiA podaje, że przebudowa drogi krajowej nr 22 przyczyni się do zwiększenia przepustowości układu drogowego oraz poprawy bezpieczeństwa (m.in. poprzez rozdzielenie ruchu kołowego, rowerowego i pieszego). Ponadto rozbudowa pozytywnie wpłynie na jakość życia mieszkańców i środowisko naturalne, m.in. dzięki obniżeniu poziomu hałasu, drgań oraz redukcję ilości zanieczyszczeń emitowanych przez transport.

Remont ok. 5,6 kilometrowego odcinka drogi krajowej nr 22 między Knybawą a Gnojewem będzie kosztował ok. 115,4 mln złotych.

Atrakcyjne lokale w galeriach handlowych i centrach miast - zobacz oferty na PropertyStock.pl