"Skansen jest gotowy pod względem budowlanym. Teraz tworzy się wystawa. Powinniśmy być gotowi pod koniec listopada. Myślę, że spróbujemy jeszcze jesienią udostępnić wszystko zwiedzającym" - powiedział PAP Tomasz Bujok.

Sercem skansenu jest odbudowana oficyna, która niegdyś była częścią kompleksu budynków należących do zameczku na Zadnim Groniu, rezydencji prezydenta RP. Prace niedawno się zakończyły. Znajduje się tam też budynek mieszkalno-gospodarczy. Oba budynki pochodzą z początku XX wieku.

Budynki wraz z zagospodarowanym terenem zielonym zostaną udostępnione zwiedzającym jako "habsburska osada gospodarcza". Ma to być element trasy tematycznej łączącej polsko-czeskie pogranicze: "Śląsk Cieszyński - wspólna historia drewna, żelaza i ludzi". Przybliżać ma między innymi historię gospodarczą Wisły, począwszy od tworzenia lasu gospodarczego, przez jego wycinkę, transport i obróbkę drewna, po produkty końcowe, jak węgiel drzewny, który był później używany w hucie w pobliskim Trzyńcu na Zaolziu.

Tomasz Bujok dodał, że prace przy odbudowie budynków, które znajdują się nieopodal małej zapory w Wiśle Czarnem, trwały rok. Ich koszt to niespełna 10,5 mln zł. 7,5 mln zł samorząd pozyskał z UE.

Wisła jest jednym z najbardziej znanych kurortów w Beskidach. Mieszka w niej ponad 11 tys. osób.

Rezydencja Prezydenta RP została wzniesiono w latach 1929-31 jako dar Ślązaków dla głowy polskiego państwa. Z zameczku korzystał Ignacy Mościcki. Podczas II wojny budynek służył jako ośrodek dla Niemców, a po wojnie wypoczywali w nim notable PRL. Później obiekt przejęła jedna ze śląskich kopalń. W 2002 r. zameczek odzyskała Kancelaria Prezydenta RP. Przywracanie dawnej świetności trwało dwa lata. Funkcję rezydencji pełni ponownie od 2005 roku.

Atrakcyjne lokale w galeriach handlowych i centrach miast - zobacz oferty na PropertyStock.pl