Sześciu kandydatów na prezydenta Krakowa


Miejska Komisja Wyborcza w Krakowie zarejestrowała sześciu kandydatów na prezydenta miasta. Wymogów formalnych nie dopełnili Grzegorz Gorczyca z KWW Nasz Kraków i Gniewomir Rokosz-Kuczyński z KWW Bezpartyjni Samorządowcy.
Termin rejestracji kandydatów upłynął w środę o północy.
W Krakowie formalności dopełnili: starający się o reelekcję Jacek Majchrowski (KWW Jacka Majchrowskiego Obywatelski Kraków), Małgorzata Wassermann (KW Prawo i Sprawiedliwość), Łukasz Gibała (KWW Łukasza Gibały Kraków dla Mieszkańców), Daria Gosek-Popiołek (KWW Razem dla Krakowa) i Jolanta Gajęcka (KWW Kukiz'15). Zarejestrowany został także KWW Nowoczesny Kraków Konrada Berkowicza - wiceprezesa Partii Wolność.
Atrakcyjne lokale w galeriach handlowych i centrach miast - zobacz oferty na PropertyStock.pl
"Komisja odmówiła rejestracji Grzegorza Gorczycy i Gniewomira Rokosz-Kuczyńskiego. Kandydaci ci nie wypełnili wymogów - zgłosili mniej kandydatów na radnych w poszczególnych okręgach niż wynosi w nich liczba mandatów" - powiedział PAP przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej w Krakowie sędzia Rafał Lisak.
W przypadku odmowy rejestracji osobie zgłaszającej kandydata przysługuje odwołanie do Komisarza Wyborczego w Krakowie w termie 2 dni od daty doręczenia uchwały Miejskiej Komisji Wyborczej.
Gniewomir Rokosz-Kuczyński uważa, że odmowa rejestracji jego kandydatury jest niekonstytucyjna i w oświadczeniu przekazanym mediom domaga się od Miejskiej Komisji Wyborczej w Krakowie rejestracji lub zawieszenia procedury wyboru prezydenta miasta Krakowa do czasu rozstrzygnięcia sprawy przez Trybunał Konstytucyjny oraz Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Jak napisał Rokosz-Kuczyński konstytucja gwarantuje równość szans wyborczych dla wszystkich, tymczasem "obecny zapis Kodeksu Wyborczego jest sprzeczny z konstytucyjną zasadą równości szans wyborczych, bowiem w sposób uprzywilejowany traktuje kandydata na prezydenta Krakowa, który miałby w wyborach jedynie zarejestrowanych 24 kandydatów w czterech sześciomandatowych okręgach, wobec wszystkich innych kandydatów na prezydenta, kandydujących z komitetów o większej liczbie kandydatów na radnych niż 24, ale zarejestrowanych we wszystkich okręgach".
Według danych PKW o mandat w 43-osobowej Radzie Miasta Krakowa walczyć będzie 385 osób z 9 komitetów, w tym kandydaci z lokalnego komitetu KWW Prądnik - Biały Nasza Dzielnica, którzy wystartują tylko w jednym okręgu.

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)
Nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy.