Jak poinformował UTK, w pierwszym kwartale 2023 r. przewoźnicy przetransportowali ponad 397 tys. sztuk jednostek ładunkowych, co stanowiło blisko 625 tys. TEU (1 kontener 20 stopowy = 1 TEU). W porównaniu z pierwszym kwartałem 2022 r. liczba przewiezionych jednostek spadła o 11,3 proc. (wg TEU o 15,3 proc.).

"Sytuacja za wschodnią granicą niewątpliwie wpłynęła na transport kolejowy, w tym na segment przewozów intermodalnych. Przewieziona masa ładunków na przejściach granicznych obsługujących przewozy na Nowym Jedwabnym Szlaku w pierwszym kwartale tego roku spadła o blisko 50 proc. rok do roku. Podstawowe parametry transportu intermodalnego odnotowały w pierwszym kwartale 2023 r. dwucyfrowe spadki w stosunku do pierwszego kwartału 2022 r." - skomentował cytowany w komunikacie prezes UTK Ignacy Góra.

"Nadal nie mamy pewności jak sytuacja geopolityczna wpływać będzie na przewozy intermodalne w dalszej perspektywie. Na pewno segment ten ma potencjał. Przewozy intermodalne to także trasy północ-południe z portów morskich, dlatego trzeba poszukiwać nowych kierunków i rozwijać ofertę dla klientów" - dodał.

Jak wskazuje UTK, zestawiając wyniki za pierwszy kwartał 2023 r. z wynikami za czwarty kwartał 2022 r., również mamy do czynienia ze spadkami. Masa towarów zmniejszała się o ponad 0,3 mln ton, czyli o 5,5 proc. Spadły również pozostałe parametry, takie jak liczba przewiezionych jednostek - o ponad 8 tys. sztuk (2 proc.), oraz liczba TEU - o blisko 27 tys. TEU (4,1 proc.).

W pierwszym kwartale 2023 r. kolejowe przewozy intermodalne wykonywało 23 licencjonowanych przewoźników. Pod względem przewiezionej masy i wykonanej pracy przewozowej w przewozach intermodalnych największe udziały miały spółki: PCC Intermodal, DB Cargo Polska oraz PKP Cargo.

Atrakcyjne lokale w galeriach handlowych i centrach miast - zobacz oferty na PropertyStock.pl