Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na VI kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 70,50 USD, niżej o 0,51 proc.

Ropa Brent na ICE w dostawach na VII wyceniana jest po 74,55 USD za baryłkę, niżej o 0,51 proc.

Niektóre banki inwestycyjne przystąpiły do obniżania prognoz wzrostu PKB Chin po tym, jak w tym tygodniu opublikowano słabsze od prognoz dane makro z gospodarki tego kraju, w tym m.in. o produkcji przemysłu i inwestycji w środki trwałe w kwietniu.

Swoje szacunki obniżyły m.in. JPMorgan Chase i Barclays.

"Dane makro z Chin z kwietnia wskazują na dużą utratę tempa ożywienia w gospodarce" - napisali w rynkowej nocie analitycy JPMorgan.

Bank ten obniżył swoje prognozy chińskiego PKB w 2023 r. do 5,9 proc. w prognozowanych wcześniej 6,4 proc.

Jednak ekonomiści Międzynarodowej Agencji Energii (MAE) nie zrażają się słabszymi wskazaniami z chińskiej gospodarki w ostatnich tygodniach i oceniają, że globalny popyty na ropę wzrośnie w tym roku silniej, niż to wczesniej szacowano, ponieważ odbicie w chińskiej gospodarce po pandemii Covid-19 i tak przewyższa rynkowe oczekiwania.

"Widzimy naprawdę duży popyt na ropę na świecie, a szczególnie w Azji" - powiedział TV Bloomberg Toril Bosoni, szef działu rynków ropy w MAE.

MAE prognozuje, że w miarę jeszcze silniejszego odbicia popytu na ropę, w czasie gdy OPEC+ ogranicza dostawy tego surowca, światowe rynki ropy są na dobrej drodze do gwałtownego zacieśnienia się sytuacji w II połowie 2023 r.

To może dać nowy impuls do wzrostów cen ropy, które ustabilizowały się w ostatnich tygodniach w przedziale 70 (WTI)-75 (Brent) USD za baryłkę.

Atrakcyjne lokale w galeriach handlowych i centrach miast - zobacz oferty na PropertyStock.pl