W Sali Wielkiej Zamku Królewskiego odbyła się uroczystość otwarcia 30. Targi Książki Historycznej połączona z wręczeniem Nagród Klio dla autorów publikacji historycznych.

"Przez wiele lata targi skupiały i nadal skupiają szerokie grono autorów literatury historycznej. Z roku na rok targi nabierały rozmachu. Od 12 lat odbywają się w gościnnych progach Zamku Królewskiego. Dbaliśmy o to, by program był coraz bogatszy i bardziej zróżnicowany. Targom towarzyszyły dyskusje panelowe, debaty i pokazy filmów" - powiedział dyrektor Targów Książki Historycznej i prezes zarządu Fundacji Historia i Kultura Waldemar Michalski. Podkreślił, że w tym roku Targi obchodzą jubileusze 30-lecia istnienia i 25-lecia Nagrody Klio.

Jury Nagrody Klio - w składzie prof. Halina Manikowska, prof. Tomasz Szarota, prof. Jacek Banaszkiewicz, prof. Jan Kieniewicz, prof. Maciej Janowski oraz dziennikarze Tomasz Łubieński, Marian Turski - Tomasz Urzykowski - nagrodziło książki w czterech kategoriach: autorskiej, monografii naukowej, edytorskiej oraz w kategorii varsaviana.

Pierwszą nagrodą w kategorii autorskiej uhonorowano "Ostateczne rozwiązania. Ludobójcy i ich dzieło" autorstwa Konstantego Geberta. Drugą nagrodą wyróżniono Annę Wylegałę za książkę "Był dwór, nie ma dworu. Reforma rolna w Polsce". Nagrodę trzeciego stopnia otrzymał Andrzej Brzeziecki za książkę "Wielka gra majora Żychonia. As wywiadu kontra Rzesza".

W kategorii monografii naukowej nagrody otrzymali: Aleksandra Rzeszotarska-Nowakiewicz za publikację "Styl Nidajno. Źródła, inspiracje i przykłady rzymsko-barbarzyńskiej koncepcji zdobniczej z późnej starożytności", Maciej Gołąb za książkę "Mazurek Dąbrowskiego. Muzyczne narodziny hymnu" oraz Marzena Woźniak-Łabieniec za "Cenzorskie lekcje literatury. Studia o systemowej kontroli słowa w Polsce po 1945 roku".

W kategorii edytorskiej nagrodzono: Muzeum Narodowe w Krakowie za książkę "Lelewel. Rytownik Polski" pod redakcją naukową Janiny Wilkosz, Wydawnictwo Bellona za książkę "Okupowana Polska w liczbach", Bibliotekę Więzi za wywiad-rzekę "Andrzej Friszke. Zawód: historyk. Rozmawiają Jan Olaszek i Tomasz Siewierski", Żydowski Instytut Historyczny za książkę "Żydzi i Piłsudski" Jolanty Żyndul, a także Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego za publikację "Dokumenty do historii stosunków polsko-sowieckich".

Nagrody w kategorii varsaviana otrzymali: Błażej Brzostek za książkę "Wstecz. Historia Warszawy do początku" wydaną przez Muzeum Warszawy, Maria Ferenc za "Każdy pyta, co z nami będzie". Mieszkańcy getta warszawskiego wobec wiadomości o wojnie i zagładzie wydanej przez Żydowski Instytut Historyczny oraz Michał Wójcik za "Błyskawica: historia Wandy Traczyk-Stawskiej - żołnierza Powstania Warszawskiego", książkę opublikowaną przez Wydawnictwo W.A.B.

Honorowe wyróżnienie w kategorii varsaviana otrzymało Muzeum Powstania Warszawskiego za "Leksykon oddziałów Powstania Warszawskiego" pod redakcją Katarzyny Utrackiej.

30. Targi Książki Historycznej odbywające się w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie potrwają do niedzieli. Swoją ofertę zaprezentują 182 wydawnictwa. Przygotowano również szereg wydarzeń towarzyszących m.in. Salon Książki Muzealnej, Salon Książki Ukraińskiej oraz Salon Niezależnych Wydawców Białoruskich.

"Kilkadziesiąt lat temu wieszczono, że nadchodzi kres książki i kres historii. Ale książka i historia wciąż trwają, a książka historyczna cieszy się wciąż rosnącym zainteresowaniem. Po raz pierwszy IPN - największy w Polsce wydawca książek historycznych jest współorganizatorem targów" - przypomniał podczas gali otwarcia zastępca prezesa IPN dr Karol Polejowski.

Organizatorami targów są Instytut Pamięci Narodowej, Fundacja Historia i Kultura, Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów oraz Stowarzyszenie Muzealników Polskich - Oddział Mazowiecki.

Targi Książki Historycznej zostały objęte Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

Atrakcyjne lokale w galeriach handlowych i centrach miast - zobacz oferty na PropertyStock.pl