Wiceminister Soboń podczas konferencji prasowej mówił o rządowym wsparciu dla inwestycji samorządowych i zapowiedział, że w tym roku "ponad 13 mld zł trafi do samorządów". "Jest dolny limit nawet jeśli samorządy nie mają własnej bazy dochodowej, podatkowej. To jest dla gmin 1,5 mln, dla powiatów - 3,4 mln, więc jest gwarancja tego, że nawet te najuboższe samorządy otrzymają dodatkowe środki i będą mogły realizować swoje inwestycje" - podał.

Jak wskazał, inwestycje polskich samorządów wzrosły o 1/4 i podał, że w 2022 r. w skali kraju wynosiły 65 mld zł a w 2023 r. wyniosą 115 mld zł. "Ten rok będzie rekordowy jeśli chodzi o inwestycje w Polsce samorządowej - to będzie 115 mld zł" - powiedział Soboń.

Jak podał, stosują zasadę, żeby "środki trafiały do polski powiatowej, najmniejszych gmin i miejscowości w poszczególnych powiatach", żeby "wyrównywać szanse".

Mówiąc o województwie lubelskim podał, że w ostatnich latach samorządy otrzymały na inwestycje z budżetu państwa i funduszy uruchomionych przez rząd blisko 12 mld zł. "To są pieniądze, jakich w samorządach - w szczególności w samorządzie województwa lubelskiego - do tej pory nie było" - stwierdził.

Podając przykład powiatu świdnickiego stwierdził, że w ostatnich latach dzięki wsparciu rządowemu zrealizowano 70 inwestycji, głównie drogowych, ale też z zakresu energetyki, sportu, edukacji, ochrony zdrowia, kultury i inwestycji wodno-kanalizacyjnych za 156 mln zł. Zdaniem Sobonia, te pieniądze służą poprawie jakości życia lokalnych społeczności, przyczyniają się do rozwoju powiatu, poprawiają bezpieczeństwo w ruchu drogowym i są motorem rozwoju gospodarczego.

"Przy tych kryzysach, które w ostatnim czasie mają miejsce - także przy spowolnieni gospodarczym w tym roku - to, że samorządy są tak ważnym inwestorem środków publicznych jest też czymś, co pozytywnie wpływa na nasze PKB, impuls rozwojowy, gospodarkę Polski" - powiedział wiceminister.

Zapowiedział kontynuację rządowych projektów i programów, takich jak Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych, Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg i Program Inwestycji Strategicznych.

Atrakcyjne lokale w galeriach handlowych i centrach miast - zobacz oferty na PropertyStock.pl