Budowa zintegrowanego centrum pediatrycznego przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu jest finansowana z Funduszu Medycznego w kwocie 201 mln zł w ramach Subfunduszu Infrastruktury Strategicznej. To jeden z 14 projektów wybranych do zrealizowania w ramach tego funduszu, z którego na te inwestycje zostanie wydane w sumie ponad 3 mld zł. W czwartek podpisano umowę na realizację i finansowanie tego zadania.

Wiceminister zdrowia Marcin Martyniak podkreślił, że budowa zintegrowanego centrum pediatrycznego ma przełomowe znaczenie dla opieki medycznej nad najmłodszymi pacjentami w regionie.

"Nie byłoby to możliwe, gdyby nie inicjatywa pana prezydenta Andrzeja Dudy oraz rozsądna i racjonalna polityka prowadzona przez rząd pana premiera Mateusza Morawieckiego. Te ponad 200 mln będzie przeznaczonych na budowę nowego budynku, który będzie dawał efekt synergii. Do tego budynku będą przeniesione aktualnie funkcjonujące oddziały pediatryczne, zlokalizowane w tym szpitalu: izba przyjęć, pracownie diagnostyczne oraz poradnie" - powiedział Martyniak.

Dodał, że zostanie również w nowej siedzibie rozszerzony zakres funkcjonowania świadczeń medycznych dla dzieci. "W tym nowym budynku stworzone zostanie zintegrowane centrum chorób rzadkich dla dzieci. To niezwykle istotny element. Ponadto zostanie wzmocniony obszar kardiologii dziecięcej. Dodatkowo będą rozbudowane elementy związane z diagnostyką" - mówił wiceminister.

Poseł Mirosława Stachowiak-Różecka zaznaczyła, że rozpoczęcie budowy zintegrowanego centrum pediatrii przy USK we Wrocławiu to bardzo ważny moment dla mieszkańców regionu.

"To pokazanie, że dla nas zdrowie mieszkańców regionu Wrocławia i Dolnego Śląska jest absolutnie najważniejsze. To są też efekty rozmów i zrozumienia, bardzo dobrej współpracy, za co - panie rektorze i panie ministrze - bardzo serdecznie dziękuję. W tej sprawie stawiamy na najmłodszych pacjentów i jestem przekonana, że rzeczywiście w bardzo krótkim czasie będą mogli liczyć na opiekę w bardzo nowoczesnym ośrodku" - powiedziała Stachowiak-Różecka.

Rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu prof. Piotr Ponikowski podkreślił, że budowa zintegrowanego centrum pediatrii przy szpitalu uniwersyteckim to realizacja wieloletniego marzenia.

"Ten projekt powstał rzeczywiście kilka lat temu, ale mało kto wierzył, że w tak krótkim czasie marzenia zrealizujemy. To jest szpital XXI wieku i Wrocław, Dolny Śląsk, potrzebuje tej inwestycji, zasługuje na tę inwestycję. Cieszę się, że państwo jesteście z nami, bo widzicie potencjał tego miejsca. Możliwości, którymi współczesna medycyna, ludzie, którzy tu pracują w szpitalu uniwersyteckim, w uniwersyteckie medycznym, dysponują. Jesteśmy bardzo wdzięczni za współpracę i za wsparcie" - powiedział rektor.

Budynek zintegrowanego centrum pediatrii będzie miał ponad 17 tys. m kw powierzchni i stanie w pobliżu głównego budynku USK. Dotychczas kliniki dziecięce znajdowały się w różnych częściach szpitala, także w starej lokalizacji na ul. Chałubińskiego, gdzie znajdują się budynki z XIX wieku. W nowym centrum ma być 137 łóżek szpitalnych, ale również duży oddział tzw. leczenia jednego dnia, sale zabiegowe, diagnostyczne oraz poradnie. Planowane zakończenie budowy to początek 2028 roku. Koszt 224 mln zł, z czego 201 mln zł to kwota dofinasowania z Funduszu Medycznego.

Atrakcyjne lokale w galeriach handlowych i centrach miast - zobacz oferty na PropertyStock.pl