• W sobotę po południu wybuchł pożar hali z materiałami chemicznymi. 
  • Gaszenie pożaru trwało kilkanaście godzin.
  • Rozważano ewakuację okolicznych mieszkańców.
  • Pożar wybuchł w pobliżu torów kolejowych (niedaleko przystanku Zielona Góra Przylep).
  • Od godz.17:00 w sobotę wstrzymany był ruch pociągów jadących z Zielonej Góry w kierunku Wrocławia, Poznania i Szczecina.
  • Przez ten czas do 20.15 w niedzielę obowiązywała zmieniona organizacja ruchu pociągów.

"Po uzyskaniu zgody od Straży Pożarnej i sprawdzeniu stanu toru oraz sieci trakcyjnej, o godz. 20:15 wznowiony został ruch pociągów na trasie Zielona Góra - Czerwieńsk. Przywracana jest rozkładowa organizacja ruchu pociągów jadących z Zielonej Góry w kierunku Wrocławia, Poznania i Szczecina" - poinformowały w komunikacie PKP Polskie Linie Kolejowe.

"Przewoźnicy wprowadzili zastępczą komunikację autobusową. Niektóre pociągi kursowały trasą zmienioną przez Poznań i Leszno. Informacje o zmianach w kursowaniu pociągów były podawane na stacjach i przystankach oraz w pociągach" - dodały PKP PLK.

Od soboty z pożarem hali w Przylepie, w której składowane są niebezpieczne substancje walczyło ok. 200 strażaków. W niedzielę po posiedzeniu sztabu kryzysowego wojewoda lubuski Władysław Dajczak przekazał, że pożar hali jest opanowany, a wskaźniki pokazują, że zdrowie i życie mieszkańców nie jest zagrożone.

Zezwolenie na płonące od soboty składowisko odpadów w Przylepie wydał w 2012 r. starosta zielonogórski Ireneusz Plechan. PAP dotarła do tego dokumentu. Od tego czasu w Przylepie pod Zieloną Górą funkcjonowała hala pełna niebezpiecznych odpadów.

Zgodnie z polskimi przepisami pozwolenia na gromadzenie i utylizowanie niebezpiecznych substancji wydają starostowie. W 2012 r. Przylep był na terenie powiatu zielonogórskiego. W związku z tym, pozwolenie firmie Awinion wydał ówczesny starosta zielonogórski Ireneusz Plechan (PO). Zezwolił na zwożenie odpadów do hali po dawnych zakładach mięsnych.

"Na postawie art. 28 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach starosta zielonogórski 4 grudnia 2012 r. wydał firmie Awinion zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie zbierania odpadów na działce nr 765/23 obręb Przylep" - czytamy w dokumencie z 4 grudnia 2012 r.

Atrakcyjne lokale w galeriach handlowych i centrach miast - zobacz oferty na PropertyStock.pl