• Dow Jones Industrial na zamknięciu zwyżkował o 0,50 proc. i wyniósł 33.833,61 pkt.
  • S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 0,62 proc. i wyniósł 4.293,93 pkt.
  • Nasdaq Composite wzrósł o 1,02 proc. i zamknął sesję na poziomie 13.238,52 pkt.
  • Rynek powrócił do wzrostów po krótkim odpoczynku, a inwestorzy czekają już na posiedzenie Fed i EBC w przyszłym tygodniu.

W przyszłym tygodniu decyzje w sprawie polityki pieniężnej podejmą bankierzy centralni z amerykańskiej Rezerwy Federalnej i Europejskiego Banku Centralnego, a traderzy już zwiększają zakłady na podwyżki kosztu pieniądza przez te instytucje.

Rynki są już przygotowane na podwyżkę stóp procentowych przez EBC w przyszłym tygodniu. Schładzanie gospodarki, szczególnie w Niemczech, jest kluczowym czynnikiem wpływającym teraz na rynki - mówi Joachim Klement, szef strategii w Liberum Capital.

"Jednak są też już dobre strony - nastroje konsumentów poprawiają się z najniższych notowanych ostatnio poziomów, a zamiary dokonywania zakupów przez konsumentów wzrosły już 3. miesiąc z rzędu" - dodał.

Zdaniem ekonomistów, rynki są już przygotowane na podwyżkę stóp procentowych przez EBC w przyszłym tygodniu.

Schładzanie gospodarki, szczególnie w Niemczech, jest kluczowym czynnikiem wpływającym teraz na rynki. Jednak są też dobre strony - nastroje konsumentów poprawiają się z najniższych notowanych ostatnio poziomów, a zamiary dokonywania zakupów przez konsumentów wzrosły już 3. miesiąc z rzędu - powiedział Joachim Klement, szef strategii w Liberum Capital.

"Naszym zdaniem Fed nie zmieni stóp proc. w czerwcu, ale pozostawi otwarte drzwi do lipcowej podwyżki, uzależniając ją od danych. Ostatecznie nie sądzimy, żeby Fed dokonał podwyżki w lipcu" - powiedział Mohit Kumar, strateg Jefferies.

Prawdopodobieństwo podwyższenia stóp przez Fed w przyszłym tygodniu ekonomiści oceniają na 72,5 proc.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wyniosła 261 tys. Ekonomiści spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 235 tys. wobec 233 tys. poprzednio, po korekcie z 232 tys.

Liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku wyniosła zaś 1,757 mln w tygodniu, który skończył się 27 maja. Analitycy oczekiwali 1,8 mln wobec notowanych poprzednio 1,794 mln po korekcie z 1,795 mln.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na lipiec są wyceniane po 71,16 USD za baryłkę, po spadku o 1,94 proc., a sierpniowe futures na Brent tracą 1,6 proc. do 75,75 USD/b.

Atrakcyjne lokale w galeriach handlowych i centrach miast - zobacz oferty na PropertyStock.pl