Koszalińscy radni 25 głosami (jeden radny nie głosował, kolejny był nieobecny - PAP) zgodzili się podczas czwartkowej sesji na przekazanie samorządowi województwa zachodniopomorskiego 300 tys. zł dotacji. Pieniądze te pozwolą na uruchomienie sezonowego połączenia kolejowego na trasie Koszalin - Mielno Koszalińskie.

Zgodnie z uchwałą pierwsze kursy szynobusu planowane są na 24 czerwca, a ostatnie - 3 września br. Kursy odbywać się będą do godz. 22. Zaplanowano ich 1480. Przyjęto szacunkowo, że w ciągu 72 dni z połączenia skorzysta ok. 54 tys. pasażerów.

Bilety w taryfie normalnej kosztować będą 6 zł, tyle co w ubiegłorocznym sezonie. Obowiązywać będą ulgi stosowane przez PKP. Bilety można będzie kupić w kasach w całej Polsce, przez internet (www.biletyregio.pl), poprzez aplikację CallPay oraz w pociągu u konduktora.

Szacunkowy koszt, jaki będzie musiało ponieść miasto Koszalin na rzecz uruchomienia przewozów szynobusem, to zgodnie z uchwałą ok. 398 tys. zł. W tej kwocie uwzględnione są wydatki na zarządzanie linią nr 427, na pokrycie zużytej energii elektrycznej oraz dotacja do przewozów pasażerskich pomniejszone o zakładany przychód w kwocie 43 tys. zł oraz dotację gminy Mielno w wysokości 45 tys. zł. Organizacja przewozów należy do samorządu województwa. Partnerami przedsięwzięcia oprócz samorządów są spółka Polregio i spółka PMT Linie Kolejowe.

Zgodnie z informacją przekazaną na sesji przez pełnomocniczkę prezydenta ds. inwestorów kluczowych i zatrudnienia Joannę Piotrkowską-Ciechomską, miasto Koszalin po raz 15. udziela finansowej pomocy na uruchomienie letniego przejazdu szynobusu na trasie Koszalin - Mielno Koszalińskie.

Jak zaznaczyła urzędniczka, połączenie kolejowe na trasie Koszalin - Mielno Koszalińskie realizowane od 2008 r. jest atrakcją turystyczną i alternatywną, szybką formą komunikacji z nadmorskim Mielnem. Podróż szynobusem trwa ok. 15 minut. Przejazd samochodem w słoneczne, letnie dni drogą krajową nr 11 i wojewódzką nr 165 - nawet kilkakrotnie dłużej.

Atrakcyjne lokale w galeriach handlowych i centrach miast - zobacz oferty na PropertyStock.pl