"Z Przylepu odjechało dotąd osiem transportów odpadów, głównie różnego rodzaju substancji płynnych znajdujących się w tzw. mauzerach. Każdy taki transport jest wykonywany z zachowaniem restrykcyjnych zasad ADR dot. przemieszczania niebezpiecznych materiałów" - powiedział PAP Sikora. Dodał, że w pierwszej kolejności zostały wywiezione mauzery znajdujące się wokół spalonej hali oraz brudne trociny.

Zapowiedział, że na dniach rozpocznie się wywożenie tego, co pozostało we wnętrzu spalonej hali, w której składowano kilka tysięcy mauzerów z różnymi substancjami. Kolejnym krokiem związanym z likwidacją nielegalnego składowiska będzie - jak podał - rozbiórka pozostałości samego spalonego obiektu, a potem rekultywacja terenu.

Na mocy umowy z miastem likwidacją składowiska w Przylepie zajmuje się spółka Promarol-Plus z Ciepielówka k. Sławy (Lubuskie) oraz jej podwykonawcy. Koszt całego przedsięwzięcia to 55 mln zł. Na ten cel rząd za pośrednictwem NFOŚiGW przeznaczył 43 mln zł, a 12 mln zł ze swojego budżetu wyłożyło miasto Zielona Góra.

Część odpadów jest spalana w specjalistycznej instalacji w Ciepielówku, a te, których nie da się w ten sposób zutylizować, trafiają na certyfikowane składowisko odpadów niebezpiecznych w Koninie. Szacuje się, że likwidacja składowiska w Przylepie potrwa około ośmiu miesięcy. Łącznie trzeba zutylizować ok. 4 tys. ton odpadów.

W wyniku pożaru składowiska doszło do skażenia pobliskiego cieku, ale badania ujęć wody, warzyw, owoców z pobliskich działek nie wykazały skażeń. Jakość wody pitnej i gleby jest sprawdzana w dalszym ciągu, a wyniki badań nie wykazują przekroczeń obowiązujących norm.

Pożar hali w sołectwie Przylep, w której były składowane niebezpieczne substancje, wybuchł 22 lipca br. Wieczorem następnego dnia poinformowano, że pożar został opanowany. W całej akcji wzięło udział 376 strażaków, 107 pojazdów i dwa samoloty.

Śledztwo dotyczące przyczyny pożaru prowadzi Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze. Postępowanie zostało wszczęte w związku z pożarem oraz wybuchem substancji łatwopalnych, a tym samym sprowadzeniem zagrożenia dla zdrowia i życia osób oraz mienia wielkiej wartości. Grozi za to do ośmiu lat więzienia.

Jak przekazała PAP rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze Ewa Antonowicz, na początku października prokuratura ma otrzymać dwie kluczowe opinie biegłych w tej sprawie. Pierwsza dotyczy bezpośredniej przyczyny pożaru, a druga rodzaju substancji, które były składowane w Przylepie.

Atrakcyjne lokale w galeriach handlowych i centrach miast - zobacz oferty na PropertyStock.pl