PARTNERZY PORTALU

Będzie wiadomo, co dołączyć do wniosku o pozwolenie na budowę

Będzie wiadomo, co dołączyć do wniosku o pozwolenie na budowę
  • Autor: PAP
  • Dodano: 07 maj 2013 16:35

Resort transportu, budownictwa i gospodarki morskiej chce określić w rozporządzeniu dokumenty, które inwestor powinien dołączyć do wniosku o pozwolenie na budowę. Obecnie brakuje wytycznych mówiących wprost, czego urzędnik wymaga od inwestora w tej sprawie.

Wiceszef Departamentu Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa w MTBiGM Tomasz Żuchowski powiedział PAP, że inwestorzy mają problemy ze złożeniem w urzędzie administracji architektoniczno-budowlanej prawidłowo wypełnionego wniosku o pozwolenie na budowę. Wyjaśnił, że obecnie wzór takiego wniosku nie wskazuje, jakie dodatkowe dokumenty powinny być do niego dołączone. Chodzi m.in. o decyzję środowiskową dla danej inwestycji czy pozwolenie na dostęp do drogi publicznej.

Dlatego - jak podkreślił Żuchowski - resort pracuje nad projektem nowelizacji rozporządzenia określającego wzór wniosku o pozwolenie na budowę. Ma on zawierać listę dokumentów, które inwestor będzie musiał złożyć obowiązkowo lub fakultatywnie wraz z tym wnioskiem. "Inwestor będzie wiedział, jakie dokumenty będą niezbędne, a urzędnik - czego od niego ma wymagać" - zaznaczył.

Dodał, że urzędnik sprawdzając kompletność wniosku, w przypadku stwierdzenia braku jakichś dokumentów będzie musiał poinformować o tym inwestora, powołując się na konkretne przepisy prawne.

Najciekawsze biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe oraz biura serwisowane na sprzedaż lub do wynajęcia. Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Wiceszef Departamentu Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa w MTiBGM poinformował, że projekt nowelizacji rozporządzenia ma być częścią przygotowywanego przez resort pakietu zmian legislacyjnych, których celem jest uproszczenie i skrócenie procedur budowlanych.

Obecnie resort pracuje nad projektem założeń do ustawy Prawo budowlane. Ma on uprościć dokumentację dla domów jednorodzinnych oraz skrócić czas uzyskiwania pozwolenia na budowę. Projekt zniesie wymóg uzyskania pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego w większości przypadków. Zamiast tego wprowadzono obowiązek złożenia zgłoszenia wraz z projektem budowlanym w urzędzie administracji architektoniczno-budowlanej. Jeżeli projekt będzie niezgodny np. z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, to urząd będzie miał 30 dni na wniesienie sprzeciwu w tej sprawie. Po upływie tego okresu inwestor będzie mógł rozpocząć budowę.


WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)


Nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.235.78.122
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!