PARTNERZY PORTALU

Europa jest otwarta na biznes. KE przedstawiła pakiet wniosków dot. unijnego handlu i inwestycji

Europa jest otwarta na biznes. KE przedstawiła pakiet wniosków dot. unijnego handlu i inwestycji
fot. Pixabay
  • Autor: PAP
  • Dodano: 14 wrz 2017 15:18

Ramy monitorowania inwestycji, wielostronny trybunał inwestycyjny, grupa doradcza ds. umów handlowych i zalecenia w sprawie negocjacji z Australią i N. Zelandią - to elementy przedstawionego przez KE w czwartek pakietu wniosków dotyczących handlu i inwestycji. - Europa jest otwarta na biznes - deklarował przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

"Pragnę, abyśmy wzmacniali nasz europejski program handlowy. Europa jest otwarta na biznes. Konieczna jednak jest wzajemność. Musimy dostawać to, co dajemy. Handel nie jest pojęciem abstrakcyjnym. Jego celem jest tworzenie miejsc pracy i nowych możliwości dla europejskich przedsiębiorstw - dużych i małych" - deklarował w środowym orędziu o stanie Unii przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

Nawiązując do orędzia swojego przewodniczącego Komisja przedstawiła w czwartek duży pakiet wniosków dotyczących handlu i inwestycji, którego celem jest - jak głosi komunikat - "przyjęcie postępowego i ambitnego programu handlowego".

Najciekawsze biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe oraz biura serwisowane na sprzedaż lub do wynajęcia. Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Wnioski te obejmują utworzenie europejskich ram monitorowania, powołanie grupy doradczej ds. umów handlowych, projekt upoważnienia do rozpoczęcia negocjacji w sprawie utworzenia wielostronnego trybunału inwestycyjnego, a także projekty upoważnień do rozpoczęcia negocjacji handlowych z Australią i Nową Zelandią.

Jednym z najważniejszych elementów pakietu przedstawionego przez Komisję Europejską jest wniosek w sprawie europejskich ram monitorowania bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Jego celem jest zapewnienie, by inwestycje zagraniczne stanowiły źródło wzrostu gospodarczego w UE, przy jednoczesnej ochronie kluczowych interesów Unii. Wnioskowi ustawodawczemu towarzyszy szereg dodatkowych środków o natychmiastowych skutkach, które przedstawiono szczegółowo w osobnym komunikacie.

Kolejny element to zalecenie dla Rady w sprawie rozpoczęcia negocjacji dotyczących utworzenia wielostronnego trybunału rozstrzygania sporów inwestycyjnych. Trybunał ten - jak czytamy w oświadczeniu Komisji - "byłby ważną innowacją w globalnym ładzie i stanowiłby kolejny krok w kierunku bardziej przejrzystego, spójnego i sprawiedliwego podejścia do rozpatrywania skarg składanych przez przedsiębiorstwa na podstawie umów o ochronie inwestycji".

Pakiet zawiera również zalecenia dla Rady w sprawie rozpoczęcia negocjacji dotyczących umów handlowych z Australią i Nową Zelandią. Umowy te będą opierać się na porozumieniach zawartych niedawno m.in. z Kanadą, Wietnamem, Singapurem i Japonią.

Ostatnim elementem jest projekt rozwiązań mających zapewnić przejrzystość działań Komisji. Publikując projekty upoważnień do rozpoczęcia negocjacji w sprawie dwustronnych umów handlowych z Australią i Nową Zelandią oraz w sprawie wielostronnego porozumienia o rozstrzyganiu sporów inwestycyjnych, Komisja postanowiła od tej pory publikować wszystkie swoje zalecenia dotyczące wytycznych negocjacyjnych w sprawie umów handlowych (tzw. mandatów negocjacyjnych).

Dokumenty przekazywane Parlamentowi Europejskiemu i Radzie będą równocześnie automatycznie przesyłane do wszystkich parlamentów narodowych i udostępniane opinii publicznej. Ma to umożliwić szeroką i zróżnicowaną debatę na temat planowanych porozumień. Komisja zwraca się przy tej okazji do państw członkowskich o zapewnienie, by odpowiednie krajowe i regionalne podmioty wzięły udział w rozmowach handlowych na jak najwcześniejszym etapie.

Przedstawiony w czwartek pakiet dotyczący handlu został szczegółowo opisany w komunikacie w sprawie postępowej polityki handlowej w celu wykorzystania możliwości płynących z globalizacji. Towarzyszy mu sprawozdanie z postępów unijnej strategii polityki handlowej "Handel z korzyścią dla wszystkich", wdrażanej od dwóch lat.

W październiku 2015 r. Komisja zaproponowała nową strategię handlową i inwestycyjną dla Unii Europejskiej zatytułowaną "Handel z korzyścią dla wszystkich: W kierunku bardziej odpowiedzialnej polityki handlowej i inwestycyjnej". Celem czwartkowego komunikatu i pięciu inicjatyw jest "kontynuacja tej strategii" w kontekście szerszego dokumentu Komisji z maja 2017 r. otwierającego debatę na temat wykorzystania możliwości płynących z globalizacji.


WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)


Nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.210.21.70
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!