Jaka będzie Polska Strefa Inwestycyjna – dowiemy się we wrześniu


Założenia zmian ustawy o Polskiej Strefie Inwestycji Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii chce zaprezentować we wrześniu tego roku - poinformowała w środę dziennikarzy minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz.
"Od stycznia tego roku zbieraliśmy doświadczenia od zarządów specjalnych stref ekonomicznych i od przedsiębiorców, którzy zastanawiali się, czy ubiegać się o pozwolenie strefowe jeszcze w reżimie starej ustawy, czy też już z nową ustawą. Zgłaszali nam pewne elementy, które powinniśmy w kolejnym podejściu przy ewaluacji poprawić" - powiedziała Emilewicz.
"Zdajemy sobie sprawę z kalendarza, założenia tych zmian będziemy chcieli przedstawić jeszcze we wrześniu, natomiast zrealizować, jeśli wyborcy nam zaufają, jesienią w nowej kadencji" - dodała.
Minister poinformowała, że zmiany w ustawie będą dotyczyły m.in kwestii reinwestowania i wydawania nowych pozwoleń.
Obecny na spotkaniu wiceminister finansów Tadeusz Kościński powiedział, że od początku działania Polskiej Strefy Inwestycji zadeklarowano w niej inwestycje o wartości 13,6 mld zł, z czego 5,8 mld w roku ubiegłym i 7,8 mld zł w pierwszej połowie tego roku.
"Jesteśmy bardzo zadowoleni z działalności Polskiej Strefy Inwestycji. (...) Polskie podmioty są coraz bardziej zainteresowane włączeniem się do Polskiej Strefy Inwestycji" - powiedział.
Z danych przedstawionych przez ministerstwo przedsiębiorczości wynika, że o ile w latach 2016-2018 średni udział krajowych inwestorów w zagregowanej wartości zadeklarowanych inwestycji wyniósł 29 proc., to w pierwszych sześciu miesiącach 2019 r. - pod rządami nowej ustawy - wzrósł do 37 proc.
Jak informuje resort przedsiębiorczości i technologii beneficjentami reformy są też małe i średnie miasta i przypomina, że według raportu Grant Thornton, nowe zasady wsparcia inwestycji radykalnie zwiększają atrakcyjność inwestycyjną powiatów o największym bezrobociu oraz miast średniej wielkości, które tracą swoje funkcje społeczno - gospodarcze.
30 czerwca 2018 r. weszła w życie ustawa, na mocy której cały obszar Polski, na którym można prowadzić działalność gospodarczą, stał się specjalną strefą ekonomiczną (tzw. Polska Strefa Inwestycji). Tzw. rozporządzenia strefowe o zasadach udzielania pomocy publicznej, wcielające w życie ustawę, obowiązują od początku września ub.r.
Nowy system wspierania inwestycji m.in. rozszerzył zasięg terytorialny Specjalnych Stref Ekonomicznych z 0,08 proc. obszaru kraju na teren niemal całej Polski, zróżnicował także kryteria przyznawania pomocy w zależności od jakości inwestycji, sytuacji gospodarczej w regionie i jego strategicznych potrzeb w myśl zasady zrównoważonego rozwoju.
Nowe przepisy umożliwią zwolnienia podatkowe dla inwestorów na 10-15 lat. Dodatkowe punkty są przyznawane firmom z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, a także za lokalizację w powiecie o wysokiej stopie bezrobocia lub mieście średnim tracącym funkcje społeczno-gospodarcze. Premiowane są te przedsięwzięcia, które wpływają na konkurencyjność i innowacyjność regionalnych gospodarek.

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)
Nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy.