PARTNERZY PORTALU
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy od nowych budynków?

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy od nowych budynków?
fot. PTWP
  • Autor: Adam Kałążny, Starszy Menedżer w Dziale Doradztwa Podatkowego oraz Daria Jankowska, Konsultant w Dziale Doradztwa Podatkowego Deloitte
  • Dodano: 27 sty 2020 12:49

W przypadku nowopowstałych budynków i budowli zastosowanie ma szczególna regulacja, zgodnie z którą moment powstania obowiązku podatkowego podlega przesunięciu w czasie do dnia 1 stycznia roku następującego po roku, w którym nastąpiło zakończenie budowy bądź rozpoczęcie użytkowania budynku albo budowli lub ich części przed ostatecznym wykończeniem. Jak rozumieć wskazane przesłanki, na jakie okoliczności zwracać szczególną uwagę przy ustalaniu, czy nowopowstały obiekt podlega opodatkowaniu od 1 stycznia tego, czy też dopiero od początku następnego roku? Aby dostarczyć odpowiedzi na te pytania, Delotte przeanalizował najnowsze orzecznictwo sądów administracyjnych.

  • Autor: Adam Kałążny, Starszy Menedżer w Dziale Doradztwa Podatkowego oraz Daria Jankowska, Konsultant w Dziale Doradztwa Podatkowego Deloitte
  • Dodano: 27 sty 2020 12:49

Przepis art. 6 ust. 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (UPOL) wskazuje dwie alternatywne przesłanki, których zaistnienie determinuje konieczność opodatkowania nowopowstałych budynków i budowli od 1 stycznia roku następującego – zakończenie budowy lub rozpoczęcie użytkowania przed ostatecznym wykończeniem. Sformułowania użyte w ww. przepisie nie posiadają swoich definicji legalnych, które precyzowałyby, jak należy je rozumieć. Poglądy prezentowane w orzecznictwie sądów administracyjnych potwierdzają, że zarówno w przypadku zakończenia budowy, jak i rozpoczęcia użytkowania, o którym mowa w art. 6 ust. 2 UPOL chodzi o wystąpienie określonego stanu faktycznego, tj. faktycznego zakończeniu prac polegających na wznoszeniu obiektu lub faktycznego rozpoczęcia użytkowania obiektu lub jego części.

Skoro decydującym z perspektywy podatkowej jest moment faktycznego zakończenia budowy, to budowę należy uznać za zakończoną już w momencie, w którym spełnione są przewidziane w przepisach prawa budowlanego warunki upoważniające do skutecznego złożenia zawiadomienia o zakończeniu budowy (art. 54 ust. 1 ustawy Prawo budowlane). Natomiast sam fakt złożenia tego zawiadomienia oraz termin w jakim to nastąpi nie ma co do zasady znaczenia z punktu widzenia momentu powstania obowiązku w podatku od nieruchomości od nowopowstałych obiektów (zob. np. wyrok WSA w Krakowie z dnia 7 lutego 2019 r. sygn. akt I SA/Kr 1293/18).

Przepis art. 6 ust. 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (UPOL) wskazuje dwie alternatywne przesłanki, których zaistnienie determinuje konieczność opodatkowania nowopowstałych budynków i budowli od 1 stycznia roku następującego – zakończenie budowy lub rozpoczęcie użytkowania przed ostatecznym wykończeniem. Sformułowania użyte w ww. przepisie nie posiadają swoich definicji legalnych, które precyzowałyby, jak należy je rozumieć. Poglądy prezentowane w orzecznictwie sądów administracyjnych potwierdzają, że zarówno w przypadku zakończenia budowy, jak i rozpoczęcia użytkowania, o którym mowa w art. 6 ust. 2 UPOL chodzi o wystąpienie określonego stanu faktycznego, tj. faktycznego zakończeniu prac polegających na wznoszeniu obiektu lub faktycznego rozpoczęcia użytkowania obiektu lub jego części.

Skoro decydującym z perspektywy podatkowej jest moment faktycznego zakończenia budowy, to budowę należy uznać za zakończoną już w momencie, w którym spełnione są przewidziane w przepisach prawa budowlanego warunki upoważniające do skutecznego złożenia zawiadomienia o zakończeniu budowy (art. 54 ust. 1 ustawy Prawo budowlane). Natomiast sam fakt złożenia tego zawiadomienia oraz termin w jakim to nastąpi nie ma co do zasady znaczenia z punktu widzenia momentu powstania obowiązku w podatku od nieruchomości od nowopowstałych obiektów (zob. np. wyrok WSA w Krakowie z dnia 7 lutego 2019 r. sygn. akt I SA/Kr 1293/18).

  • 1
  • 2

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)


Nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.230.148.211
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!