Kodeks urbanistyczno-budowlany już po konsultacjach


Zakończyły się konsultacje publiczne ws. kodeksu urbanistyczno-budowlanego, teraz projekt ustawy przekażemy do dalszego procedowania Radzie Ministrów - poinformował w piątek minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.
W ramach konsultacji publicznych dot. projektu Kodeksu urbanistyczno-budowlanego w 11 największych miastach Polski od 24 października odbywały się spotkania m.in. z uczestnikami procesów inwestycyjnych, przedstawicielami starostw powiatowych, czy urzędów gmin. W piątek w Warszawie odbyło się ostatnie 11 spotkanie, który było podsumowaniem regionalnych konferencji konsultacyjnych.
Jak wyjaśnił wiceminister Tomasz Żuchowski, który w MIB odpowiedzialny jest za budownictwo, najpierw zostaną przygotowane przepisy wprowadzające projekt. - Wówczas te dwa projekty razem, czyli przepisy wprowadzające przejściowe i Kodeks, będą tak procedowane, żeby weszły razem do Sejmu - poinformował wiceminister.
Żuchowski wskazał, że wnioski płynące z konsultacji są różne, a czasem nawet sprzeczne. Jak poinformował, dużo uwag dotyczyło poszerzenia słowniczka budowlanego, który jest w projekcie Kodeksu oraz skomplikowanego języka, jakim projekt jest napisany.
Jak mówił Adamczyk, projektowany Kodeks budowlany jest spełnieniem nadziei środowiska, inwestorów i tych, którzy kiedykolwiek planowali realizację małych i dużych inwestycji.
- Wielokrotnie przez kilkanaście lat powtarzano, że trzeba usunąć inwestorski tor przeszkód - powiedział. Przypomniał, że chodzi o przepisy, które obecnie hamują i wydłużają proces inwestycyjny. Te przepisy - jak tłumaczył - powodują, że osoby, które zamierzają wybudować dom mieszkalny w trudnym miejscu, czasem rezygnują.
Jako główną przeszkodę w realizacji inwestycji minister podał brak planu zagospodarowania przestrzennego. "Kiedy na danym terenie nie obowiązuje plan zagospodarowania przestrzennego, wówczas można realizować dom mieszkalny (w oparciu o - PAP) decyzję o warunkach zabudowy zagospodarowania terenu. My odchodzimy od tych decyzji proponując przepisy, które ułatwiają proces przygotowywania planów miejscowych" - powiedział Adamczyk. Podkreślił, że przyspieszą one proces i pozwalają przyjmować rozwiązania odnoszące się do studium w tzw. zgodzie urbanistycznej.
- 1
- 2
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)
Nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy.