Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz będzie gościem Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Weźmie udział m.in. w sesji "Rewolucja technologiczna".

W czwartek wieczorem Sejm przyjął ustawę, zgodnie z którą cała Polska stanie się specjalną strefą ekonomiczną. Teraz trafi do Senatu. Ustawa o wspieraniu nowych inwestycji umożliwia zwolnienia podatkowe dla inwestorów na 10-15 lat na terenie całego kraju. Z zachęt będą mogły korzystać nie tylko duże, ale też mniejsze firmy.

Przygotowana przez rząd ustawa ma zastąpić system zwolnień podatkowych i ulg, działający obecnie w 14 specjalnych strefach ekonomicznych - obejmujących obszar 25 tys. ha, czyli 0,08 proc. powierzchni kraju.

"Jesteśmy na finiszu procedowania ustawy o wspieraniu nowych inwestycji. Dokument przewiduje przełomowe zmiany, dlatego tak ważne było dopracowanie wszystkich szczegółów. Co jednak istotne, współpracowaliśmy w tym zakresie z przedsiębiorcami, co ma dla nas ogromne znaczenie, bo to dla nich zmieniamy otoczenie prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Ich zdanie jest dla nas kluczowe" - powiedziała PAP minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, której resort przygotował nowe przepisy.

Ustawa zakłada preferencje podatkowe uzależnione od miejsca inwestycji, jej charakteru i jakości tworzonych miejsc pracy. Premiowane mają być inwestycje w miastach średnich, tracących funkcje gospodarcze i społeczne. Nowe prawo przewiduje też, że warunki uzyskania pomocy będą uzależnione m.in. od stopy bezrobocia w powiecie i dostosowane do wielkości przedsiębiorcy.

"Jestem przekonany, że wypracowane razem z przedsiębiorcami rozwiązania, będą miały pozytywny wpływ na naszą gospodarkę" - wskazał wiceszef MPiT Tadeusz Kościński. Jak podkreślił, to czy otrzyma się wsparcie, będzie zależeć od pomysłu, a nie miejsca prowadzenia biznesu. "Nie mniej ważne są dobrze płatne miejsca pracy i stanowiska oferujące możliwości rozwoju. Będziemy motywować i zachęcać do ich tworzenia" - wskazał.

Dzięki ustawie przedsiębiorstwa z sektora MŚP nie będą musiały przenosić się do stref i inwestować z dala od dotychczasowego obszaru działania - zlikwidowana zostanie długotrwała i obciążająca przedsiębiorcę procedura zmiany granic specjalnych stref ekonomicznych.

Najciekawsze biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe oraz biura serwisowane na sprzedaż lub do wynajęcia. Zobacz oferty na PropertyStock.pl