PARTNERZY PORTALU


Niebezpieczny precedens na rynku nieruchomości. Co dalej z wieczystym użytkowaniem?

Niebezpieczny precedens na rynku nieruchomości. Co dalej z wieczystym użytkowaniem?
  • Autor: Propertynews.pl
  • Dodano: 25 wrz 2014 12:39

Sąd Apelacyjny w Warszawie w wyroku rozstrzygającym sprawę toczącą się między Global Partners Investment Fund, potencjalnym inwestorem projektu nieruchomościowego na terenach Skry, a miastem uznał, że miasto nie jest zobowiązane do przedłużenia użytkowania wieczystego terenu zarządzanego przez Skrę. Według prawników to precedens, który może zagrozić wszystkim posiadaczom wieczystego użytkowania w kraju. Sprawa trafi do Sądu Najwyższego.

  • Autor: Propertynews.pl
  • Dodano: 25 wrz 2014 12:39

Sąd Apelacyjny uznał, że miasto nie jest zobowiązane do przedłużenia użytkowania wieczystego terenu zarządzanego przez Skrę w centrum Warszawy. Wyrok wydany przez Sąd Apelacyjny w Warszawie poddaje w wątpliwość stabilną dotychczas pozycję posiadaczy praw użytkowania wieczystego w Polsce.

- Wyrok wydany w przypadku Skry oznacza, że właściciele domów, sklepów, żaden obywatel lub firma, która posiada nieruchomości w ramach użytkowania wieczystego nie może mieć absolutnie żadnej pewności, że polskie organy sądownicze potwierdzą obowiązek właściciela gruntu przedłużenia im prawa użytkowania wieczystego - powiedział Michael Holland, przedstawiciel konsorcjum Skra

Najciekawsze biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe oraz biura serwisowane na sprzedaż lub do wynajęcia. Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Strefa premium - propertynews.pl

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU (72%) JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU PROPERTYNEWS.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie

WSZYSTKIE KOMENTARZE (3)

  • marti-jp 2014-09-26 11:06:35
    Sąd niestety ma rację. Właściciel (miasto) po wygaśnięciu dzierżawy (a tym faktycznie jest użytkowanie wieczyste) może ze swoją własnością robić co chce. Użytkownik wieczysty NIE JEST właścicielem i dlatego chociażby grunty w użytkowaniu też nie mają takiej ceny jak grunty, które są własnością. Nikt też nie zabrania użytkownikowi wieczystemu wykupić tego prawa od miasta. Więc oburzenie inwestorów/użytkowników jest tu raczej niesłuszne.
  • Z_photo 2014-09-26 17:09:09
    "... miasto nie jest zobowiązane do przedłużenia użytkowania wieczystego..." Nie jest co do zasady, czy w tym konkretnym przypadku? Bez znajomości uzasadnienia wyroku, to wszelkie uwagi w tej kwestii to tylko "gdybanie".
  • Kodeks Cywilny 2014-09-29 16:55:46
    Otóż nie może zrobić co chce: Art. 236. § 2. Kodeksu Cywilnego - W ciągu ostatnich pięciu lat przed upływem zastrzeżonego w umowie terminu wieczysty użytkownik może żądać jego przedłużenia na dalszy okres od czterdziestu do dziewięćdziesięciu dziewięciu lat; jednakże wieczysty użytkownik może wcześniej wystąpić z takim żądaniem, jeżeli okres amortyzacji zamierzonych na użytkowanym gruncie nakładów jest znacznie dłuższy aniżeli czas, który pozostaje do upływu zastrzeżonego w umowie terminu. Odmowa przedłużenia jest dopuszczalna tylko ze względu na ważny interes społeczny.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.215.79.116
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!