PARTNERZY PORTALU

Nowe zasady powoływania konserwatorów zabytków. Cel? "Odczepić" ich od lokalnych układów

Nowe zasady powoływania konserwatorów zabytków. Cel? "Odczepić" ich od lokalnych układów
fot. Pixabay
  • Autor: PAP
  • Dodano: 07 lut 2018 13:23

Konserwatorzy będą powołani na wniosek generalnego konserwatora zabytków. Idea jest taka, żeby konserwatorów "odczepić" od lokalnych układów - powiedział w Sejmie minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, odpowiadając na pytanie posłów PiS.

Robert Kołakowski (PiS) pytał ministra kultury i dziedzictwa narodowego o planowane przez MKiDN działania w zakresie ochrony zabytków, w odniesieniu do ubiegłorocznego raportu Narodowego Instytut Dziedzictwa o stanie zachowania zabytków w Polsce. Kołakowski pytał także czy MKiDN zamierza podjąć działania w kwestii niewystarczającego zasobu kadrowego wskazywanego w raporcie.

Minister kultury Piotr Gliński podkreślił, że ochrona zabytków w Polsce to jedno z "podstawowych zadań MKiDN". Przypomniał, że w ubiegłym roku środki na kulturę przekroczyły 1,1 proc. budżetu państwa i wyniosły ok 4 mld. zł. "W ciągu dwóch ostatnich lat udało nam się zwiększyć nakłady na kulturę o ponad 20 proc., a więc mamy ponad 4 mld. na kulturę, z czego tylko część oczywiście jest wydawana na działania związane z zabytkami. Opiekujemy się zabytkami zarówno w Polsce, jak i poza granicami" - mówił wicepremier.

Najciekawsze biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe oraz biura serwisowane na sprzedaż lub do wynajęcia. Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Gliński przypomniał także o powołanych niedawno instytucjach kultury, m.in. Narodowym Instytucie Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą. "To postulat od dawna zgłaszany, żeby powołać taką instytucję, która będzie bardziej sprawna w sensie operacyjnym - zarówno na wschodzie, jeżeli chodzi o opiekę nad naszym dziedzictwem, jak i np. wsparcie dla polonijnych instytucji kultury funkcjonujących na zachodzie, które wymagają wsparcia" - zaznaczył minister kultury.

Jak dodał, jest to związane z nowelizacją ustawy o prowadzenia działalności kulturalnej za granicą, która "ma przede wszystkim za zadanie umożliwić bezpośrednie finansowanie tych instytucji polonijnych przez państwo polskie". "Otwiera się wiele nowych możliwości" - podkreślił.

Minister kultury przypomniał także o powołaniu Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki, który będzie wpływał na ład przestrzenny. "To także dotyczy kwestii rewitalizacji, właściwego dobrostanu polskich zabytków" - wyjaśnił Gliński.

Gliński przypomniał także o powołanym Narodowym Funduszu Ochrony Zabytków. "Po raz pierwszy w Polsce mamy instytucję, która pozabudżetowo będzie zbierała środki na zabytki. Pierwszym źródłem zasobów tego funduszu są kary administracyjne (...) oraz będzie w tym roku propozycja, aby wprowadzić jakąś rozsądną opłatę na zabytki" - powiedział.

Jak zaznaczył, MKiDN prowadzi także Program Ochrony Zabytków, który został zwiększony z 90 mln. do 112 mln zł. "To podstawowy program jaki prowadzi ministerstwo. (...) W ciągu ostatnich lat dzięki temu programowi i konkurom mogliśmy sfinansować remont, renowację 1057 zabytkowych obiektów w Polsce" - zaznaczył Gliński.

Gliński odniósł się także do kwestii "wzmocnienia służb konserwatorskich". "Konserwatorzy w tej chwili, inaczej niż było dotychczas, będą powoływani na wniosek generalnego konserwatora zabytków. Idea jest taka żeby konserwatorów "odczepić" od lokalnych układów. (...) Myślę, że to krok w dobrym kierunku, ponieważ jednym z wielu problemów służb było to, że tworzyły się układy lokalne, trudne do przerwania i ten interes społeczny, publiczny nie był w prawidłowy sposób realizowany" - ocenił.

"Udało nam się uzyskać w budżecie specjalne dofinansowanie dla służb. Uposażenie naszych służb było bardzo, bardzo niskie. Wzrosty poszczególnych wynagrodzeń to od kilkunastu do czterdziestu proc. To pierwszy krok, który mogliśmy zrobić w kwestii funkcjonowania służb" - podkreślił.


WSZYSTKIE KOMENTARZE (1)

  • oby nie musieć inwestować 2018-02-07 14:17:22
    Przepis jak zablokować samorządy z innej paczki. Faktycznie konserwator przywieziony w teczce to idealne wyważenie argumentów lokalnych;)

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.204.56.185
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!