Obrót ziemią rolną będzie jednak możliwy?


Przepisy nowelizacji pozostawiają furtkę do obrotu ziemią z pominięciem prawa pierwokupu.
Aby sprzedać udziały bez prawa pierwokupu Agencji udziałowiec, który posiada udziały w spółce posiadającej nieruchomość rolną może założyć spółkę, gdzie obejmie 100% udziałów i przenieść do tej spółki swoje udziały w spółce z nieruchomością rolną. Utworzenie takiej struktury powiązań kapitałowych daje możliwość oddziaływania właścicielskiego na spółkę, w której majątku znajdują się nieruchomości rolne i jednocześnie pozwala pośrednio obracać udziałami w tej spółce bez ograniczeń. Za sprawą nabycia 100 proc. udziałów dochodzi de facto do nabycia majątku i przedsiębiorstwa spółki. Należy jednak mieć na uwadze, że na założenie spółki i przeniesienie do niej udziałów bez prawa pierwokupu Agencji pozostał czas tylko do 30 kwietnia 2016 roku.
Będzie to możliwe w przypadku: zawarcia umowy spółki przy wykorzystaniu wzorca umowy oraz formularza udostępnianego w internecie i opatrzenia umowy podpisem elektronicznym (rejestracja przy w tym trybie trwa dobę), następnie należy podwyższyć kapitał zakładowy spółki i wnieść udziały w spółce z nieruchomością rolną aportem na pokrycie udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym (w przypadku spółki, której umowę zawarto przy wykorzystaniu wzorca umowy, na pokrycie kapitału zakładowego wnosi się wyłącznie wkłady pieniężne).
Po dacie wejścia w życie nowej ustawy w przypadku wniesienia udziałów w spółce z nieruchomością rolną aportem do innej spółki Agencji będzie już przysługiwało prawo pierwokupu.
Do 30 kwietnia 2016 roku możliwe jest też przeniesienie przez spółkę posiadanych nieruchomości rolnych do spółki celowej – spółki córki, aby nie ograniczać obrotu udziałami spółki prowadzącej działalność zasadniczą. Do umów zawartych przed dniem wejścia w życie nowej ustawy na podstawie art. 13 ustawy o wstrzymaniu sprzedaży stosuje się przepisy dotychczasowe.
- 1
- 2
WSZYSTKIE KOMENTARZE (1)
Odpowiedz-
0
0