Restrukturyzacja najemcy a najem lokali. W jakiej pozycji uproszczona restrukturyzacja stawia wynajmujących?


Od czerwca zeszłego roku obowiązuje ustawa uchwalona w ramach Tarczy Antykryzysowej, która wprowadziła do polskiego porządku prawnego nowe postępowanie restrukturyzacyjne. Do końca grudnia 2020 r. otwarto prawie 400 uproszczonych postępowań o zatwierdzenie układu. O wypływ otwarcia takich postępowań przez najemców na umowy najmu lokali komercyjnych zapytaliśmy adw. Joannę Gąsowski i r. pr. Aleksandrę Jach z warszawskiego biura kancelarii Wolf Theiss.
Czym różni się nowe postępowanie restrukturyzacyjne od innych postępowań restrukturyzacyjnych, że aż tytlu najemców zdecydowało się skorzystać z możliwości takiej restrukturyzacji?
Joanna Gąsowski: O atrakcyjności tego postępowania przesądza fakt, że w znacznej mierze toczy się poza sądem, podczas gdy większość innych postępowań wymaga znacznego udziału sądu. W celu otwarcia uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego, w pierwszej kolejności najemca musi zawrzeć umowę z doradcą restrukturyzacyjnym, który będzie pełnił rolę nadzorcy układu. Najemca sporządza i przekazuje nadzorcy układu propozycje układowe, listę wierzytelności i wierzytelności spornych. Następnie w MSiG dokonuje się obwieszczenia o otwarciu postępowania o zatwierdzenie układu prowadzonego w oparciu o przepisy prawa restrukturyzacyjnego.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU PROPERTYNEWS.PL
lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie
© Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)
Nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy.