PARTNERZY PORTALU

Roman Karkosik z wyrokiem sądu

Roman Karkosik z wyrokiem sądu
Roman Karkosik (mat.pras.)
  • Autor: wnp.pl
  • Dodano: 22 lis 2017 07:57

Roman Karkosik i jego żona Grażyna dopuścili się manipulacji na giełdzie - taki nieprawomocny wyrok wydał Sąd Rejonowy w Toruniu. Postępowanie przeciwko dziesiątemu, najbogatszemu Polaków zostało jednak warunkowo umorzone. Małżeństwo ma zapłacić po 60 tys. zł na cele społeczne.

Śledztwo w sprawie przeciwko Romanowi Karkosikowi i jego żonie toczyło się od 2013 r., po zawiadomieniu złożonym przez Komisję Nadzoru Finansowego. Ostatecznie sprawa trafiła do sądu w Toruniu, gdyż w tym mieście mieszkali niemal wszyscy świadkowie. Proces toczył się od 2015 r.

Prokuratura wnioskowała o 2 miliony grzywny oraz o rok więzienia w zawieszeniu na dwa lata. Obrona chciała uniewinnienia.

Najciekawsze biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe oraz biura serwisowane na sprzedaż lub do wynajęcia. Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak uzasadniała wyrok sędzia, cytowana przez "Gazetę Wyborczą", oskarżeni dokonali w 2013 r. szeregu transakcji, które miały sztucznie zawyżyć obrót akcjami spółki Boryszew, aby utrzymać ją w prestiżowym indeksie WIG20. Stopień społecznej szkodliwości i zawinienia był wyższy niż znikomy.

Małżeństwo Karkosików ma zapłacić po 60 tysięcy zł na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Choć jeszcze nie zapadła decyzja, to pełnomocnicy miliardera rozważają wniesienie apelacji.
Manipulacja akcjami

O tym, że mogło dojść do manipulacji akcjami Boryszewa, KNF informowała w maju 2013 r. Jak wskazywała, od 2 stycznia do 18 kwietnia 2013 r. średni obrót akcjami Boryszewa wyniósł 16 550 250 akcji. Natomiast podczas kolejnych ośmiu sesji giełdowych (19-30 kwietnia 2013 r.) wzrósł o prawie 600 proc. i wyniósł 110 512 104 akcje. Jak wskazała KNF, było to spowodowane zawarciem 29 transakcji crossowych.

Romanowi i Grażynie Karkosikom zarzucono popełnienie wspólnie i w porozumieniu czynu z art. 183 ust. 1 ustawy z 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi w zw. z art. 12 Kk. Oboje są oskarżeni o to, że w okresie od 19 do 30 kwietnia 2013 r. "dokonali manipulacji akcjami spółki B. SA notowanymi na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie SA poprzez składanie zleceń oraz zawieranie transakcji mogących wprowadzić w błąd co do rzeczywistego popytu i podaży oraz powodujących sztuczne ustalenie ceny akcji i zapewniających kontrolę nad popytem i podażą". Grozi za to grzywna do 5 mln zł lub kara więzienia od 3 miesięcy do 5 lat, lub obie te kary łącznie.

Jak informowała prokuratura, z materiału dowodowego wynika, że manipulacja dokonana przez oskarżonych polegała na składaniu zleceń i zawieraniu transakcji w taki sposób, by bez istotnej zmiany stanu posiadania akcji sztucznie wywindować wielkość obrotu akcjami spółki. Powołany w sprawie biegły wskazał, iż rzeczywistym zamiarem oskarżonych było osiągnięcie wielkości obrotu pozwalającego na utrzymanie się tej spółki w prestiżowym indeksie WIG20.
Nie jedyna sprawa

Przypomnijmy także, że Roman Karkosik usłyszał także kilka miesięcy temu zarzuty prokuratorskie w innej sprawie.

W maju 2017 r. Prokuratura Okręgowa w Warszawie przedstawiła inwestorowi zarzuty popełnienia przestępstwa. Dotyczą one karalnej manipulacji akcjami spółki Krezus S.A. Chodzi o przestępstwo z art. 183 ust. 1 ustawy z 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi.

Zarzut współdziałania z Romanem Karkosikiem usłyszeli także Grażyna K. oraz Jakub N.

Chodzi o zdarzenia, do jakich doszło od lipca do listopada 2012 roku na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.


WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)


Nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 35.168.110.128
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!