Samowola budowlana na cudzym gruncie. Kto ponosi koszty rozbiórki?


Temat samowoli budowlanej powrócił w ostatnim czasie w związku z rozbiórką słynnego warszawskiego Hotelu Czarny Kot a także tragedią, do której doszło w Bukowinie Tatrzańskiej w związku z zerwaniem przez wiatr dachu wypożyczalni nart, która jak się okazało, została postawiona bez dopełnienia obowiązków wynikających z ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane. - Nie ulega wątpliwości, iż samowola budowlana nie stanowi jedynie problemu administracyjno-prawnego, ale może również stanowić zagrożenie dla osób przebywających na danym gruncie lub gruntach sąsiednich - mówi Magdalena Kalbarczyk-Szulik, radca prawny Dubicki i Wspólnicy.
Metodą walki z samowolą budowlaną jest wydanie przez organ nadzoru budowlanego decyzji przewidzianej w art. 48 ust. 1 ustawy Prawo budowlane, tj. decyzji nakazującej rozbiórkę. Istotnym w praktyce problemem jest jednak to jaki podmiot ponosi koszty rozbiórki obiektu uznanego za samowolę budowlaną, zwłaszcza w kontekście wzniesienia go na gruncie niebędącym własnością inwestora.
Zgodnie z treścią art. 52 ustawy Prawo budowlane czynności wymienione w decyzji o nakazie rozbiórki obowiązany jest dokonać inwestor, właściciel lub zarządca obiektu budowlanego na swój koszt. Pomimo zawarcia tych trzech kategorii podmiotów w ramach jednej jednostki redakcyjnej w orzecznictwie podkreśla się to, że ich odpowiedzialność nie jest solidarna. Co do zasady, kolejność przyjęta we wskazanym przepisie wyznacza, który z wymienionych podmiotów zostanie obciążony kosztami rozbiórki jako pierwszy. Powyższe zostało potwierdzone w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 17 grudnia 2019 r. wydanego w sprawie II OSK 3190/18, gdzie NSA stwierdził, że w pierwszej kolejności adresatem winien być inwestor, a dopiero w sytuacji, gdy nałożenie nakazu na inwestora z jakichś przyczyn nie jest możliwe, nakaz winien zostać nałożony na właściciela obiektu budowlanego. Natomiast gdy nałożenie nakazu na właściciela z jakichś przyczyn nie jest możliwe, wówczas nakaz winien zostać nałożony na zarządcę obiektu budowlanego.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU (71%) JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU PROPERTYNEWS.PL
lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie
© Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)
Nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy.