Umowy najmu na nowych zasadach


1 stycznia 2016 roku weszły w życie nowe zasady obliczania odsetek ustawowych za opóźnienie w zapłacie - pisze Sławomir Lisiecki z kancelarii Galt. Oznacza to konieczność zmian w konstrukcji umów najmu.
Maksymalne dopuszczalne odsetki za opóźnienie będą teraz wynosić 14 proc.(a więc o 4 punkty procentowe więcej niż „zwykłe” maksymalne odsetki ustawowe). Żeby możliwe było dochodzenie tych wyższych odsetek, umowa powinna wprost odnosić się do „odsetek maksymalnych za opóźnienie”.
Zgodnie z poprzednią, obowiązującą do dnia 31 grudnia 2015 roku treścią art. 481 kodeksu cywilnego, z tytułu opóźnienia w spełnieniu świadczenia pieniężnego, w przypadku braku umownego ustalenia wysokości odsetek za czas opóźnienia, wierzyciel mógł domagać się odsetek w wysokości odsetek ustawowych (na dzień 31 grudnia 2015 roku – w wysokości 8 proc.). W przypadku umownego określenia odsetek za opóźnienie według stopy wyższej niż wysokość odsetek ustawowych, wierzyciel mógł domagać się odsetek za opóźnienie według tej wyższej stopy, ale w żadnym przypadku nie więcej niż czterokrotność wysokości stopy kredytu lombardowego Narodowego Banku Polskiego (na dzień 31 grudnia 2015 roku – w wysokości 10 proc,).

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU (65%) JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU PROPERTYNEWS.PL
lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie
© Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)
Nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy.