Zmiany w prawie podatkowym: spółka nieruchomościowa w świetle nowych przepisów


W 2021 roku wejdzie w życie wiele istotnych zmian w przepisach podatkowych. Wspólnie z ekspertami KPMG rozpoczynamy cykl, w którym omawiać będziemy nowe regulacje i obowiązki dotyczące spółek nieruchomościowych oraz, także szerzej, innych podmiotów związanych z rynkiem nieruchomościowym w Polsce.
Z punktu widzenia rynku nieruchomości, oprócz wprowadzenia opodatkowania podatkiem CIT spółek komandytowych i jawnych (w niektórych przypadkach), czy też obowiązku publikowania strategii podatkowej, najistotniejsze jest wprowadzenie nowego pojęcia tzw. spółki nieruchomościowej i nałożenie szeregu obowiązków na podmioty, które spełnią warunki dla uznania je za spółki nieruchomościowe.
Jak wskazuje ustawodawca w uzasadnieniu do nowelizacji, wprowadzenie pojęcia spółki nieruchomościowej ma na celu uszczelnienie sytemu podatkowego. Podczas prac legislacyjnych pojawiły się argumenty, że rozwiązania są powszechne w innych krajach, takich jak Francja (obowiązek ustanowienia przedstawiciela podatkowego), czy Kanada, USA, Chiny, Australia, Kolumbia, Indie czy Wietnam (przeniesienie ciężaru zapłaty podatku od sprzedaży udziałów na nabywcę lub spółkę nieruchomościową i obowiązkowe raportowanie struktury udziałowej). Jednak w krajach UE brak podobnych regulacji, niemniej należy spodziewać, że wkrótce staną się coraz bardziej popularne.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU PROPERTYNEWS.PL
lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie
© Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)
Nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy.