Zmniejsza się pomoc publiczna w specjalnych strefach ekonomicznych
W lipcu 2014 r. poziom zachęt regionalnych dostępnych dla inwestorów w Specjalnych Strefach Ekonomicznych (SSE) zmniejszy się nawet o 15-20 proc., w zależności od lokalizacji. Przedsiębiorcy zamierzający inwestować, reinwestować lub poszerzać swój zakład w SSE, mają jeszcze czas, aby w pełni skorzystać z maksymalnych poziomów dostępnych zachęt - przypomina Amerykańska Izba Handlowa w Polsce (AmCham).
- Inwestorzy oraz przedsiębiorcy planujący reinwestycje lub powiększenie swoich fabryk mają czas do lipca na skorzystanie z dotychczas obowiązujących ulg oraz skorzystania z istniejących procedur ułatwiających uzyskanie pozwolenia - mówi Joanna Bensz, członek zarządu Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce, dyrektor oddziału AmCham we Wrocławiu. - Przewidujemy jednak, że zmiany legislacyjne nieznacznie wpłyną na dynamikę inwestycji w regionach, w których została zmniejszona pomoc publiczna. Prawdopodobnie inwestycje utrzymają się ze względu dobrą infrastrukturę oraz współpracę z samorządem terytorialnym, SSE oraz potencjał pracowniczy - dodaje.
Pomoc publiczna zakładana przez UE uzależniona jest od zamożności regionu, tj. średniej wartości PKB na jednego mieszkańca. Wsparcie regionalne w Polsce utrzymuje się na tym samym poziomie na większości obszarów, gdyż polskie PKB jest niższe niż 75 proc. średniej unijnej. Tereny zamieszkałe przez 86 proc. ludności naszego kraju będą podlegały regionalnej pomocy inwestycyjnej w granicach od 25 proc. do 50 proc. kwalifikowalnych kosztów projektów inwestycyjnych. Szczególną pomocą objęte pozostały województwa Polski wschodniej - lubelskie, podkarpackie, podlaskie i warmińsko-mazurskie. Największą stratę odnotuje natomiast Warszawa, która do 2017 r. będzie otrzymywała wsparcie na poziomie 15 proc., natomiast po 2017 r. jedynie 10 proc.
W tym kontekście Amerykańska Izba Handlowa w Polsce (AmCham) zorganizowała 28 marca we Wrocławiu spotkanie inwestorów i przedsiębiorców z ekspertami oraz władzami stref ekonomicznych.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)
Nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy.