Coraz mniej wolnych magazynów w Europie Środkowej

Rośnie popyt na nowoczesne powierzchnie magazynowe w regionie Europy Środkowej. Wskaźnik niewynajętej powierzchni wynosi obecnie średnio 11,8 proc., ale w niektórych lokalizacjach spadł on poniżej 5 proc. Poziom pustostanów w granicach 10-12 proc. uważany jest za stabilny.
Nawet w Czechach wskaźnik powierzchni niewynajętej w odniesieniu do nieruchomości magazynowych spadł poniżej dziesięciu procent. Poza wzrostem stawek czynszowych jest to zjawisko, które może zniechęcić nowe przedsiębiorstwa produkcyjne i logistyczne do wchodzenia na rynek w niektórych wybranych regionach.
- W całej Europie Środkowej, z wyjątkiem Węgier, wskaźnik powierzchni niewynajętej stopniowo spada od 2009 r. Jak można oczekiwać, spadek ten będzie się utrzymywał także w najbliższych miesiącach. W rozwiniętych gospodarkach taka sytuacja przyciągnęłaby uwagę polityków i samorządów mających na celu poprawę lokalnego środowiska biznesowego. Ich zaangażowanie mogłoby przyczynić się do spadku bezrobocia w danym regionie, skutkować nowymi zleceniami budowlanymi i innymi zamówieniami dla firm i przysporzyć nowych podatników - dodaje Ferdinand Hlobil.
Po porównaniu pierwszych sześciu miesięcy z lat 2009-2011, pierwsza połowa tego roku wypada bez wątpienia najlepiej ze wszystkich - prawie 1,5 mln mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej zostało wynajęte w czterech państwach Europy Centralnej. Wynik ten jest wyższy niż np. suma powierzchni wynajętej w ciągu całego 2005 r. Wielkość umów najmu zawartych w pierwszej połowie 2011 r. jest porównywalna do poziomów osiągniętych w całym roku 2006 i 2009.
- Popyt generowały głównie przedsiębiorstwa produkcyjne, szczególnie sektor motoryzacyjny. Handlowcy także starali się osiągnąć wyższą efektywność działalności logistycznej, centralizując swoje magazyny i przenosząc je do nowocześniejszych pomieszczeń, które lepiej spełniają ich wymogi. Ponadto, odnotowuje się tendencję zwiększania powierzchni magazynowych i przenoszenia ich z Europy Zachodniej. Zjawisko to jest wyraźnie widoczne na polskim rynku, który przyciągnął międzynarodowych inwestorów i międzynarodowe sieci - informuje Ferdinand Hlobil.
- 1
- 2
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)
Nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy.