Polska wiodącym rynkiem inwestycyjnym w Europie Środkowo-Wschodniej
W Europie Środkowo-Wschodniej w 2013 roku zrealizowano transakcje inwestycyjne o wartości ok. 6,2 mld euro, co oznacza 57-procentowy wzrost w porównaniu do 2012 r. (3,9 mld euro). Polska z ok. 55 proc. udziałem w łącznej wartości zeszłorocznych transakcji pozostaje najbardziej dynamicznym rynkiem w regionie, wyprzedzając Czechy, Węgry, Słowację i Rumunię. Na Bułgarię, Chorwację, Serbię i Słowenię przypadło pozostałe 6 proc. ogólnego wolumenu inwestycyjnego w 2013 r.
Wartość transakcji inwestycyjnych sfinalizowanych w 2013 r. we wszystkich sektorach rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce wyniosła ponad 3,4 mld euro, najwięcej od 2006 r. W segmencie biurowym w 2013 r. sfinalizowano umowy kupna sprzedaży wartości ok. 1,07 mld euro, handlowym - ok. 1,39 mld euro, magazynowym - ok. 656 mln euro, nieruchomości wielofunkcyjnych oraz mieszanych transakcji portfelowych - około 218 mln euro, a hotelowych - ponad 113 mln euro. Największe ubiegłoroczne transakcje to: w segmencie handlowym - sprzedaż centrum handlowego Silesia City Center w Katowicach (ok. 400 mln euro, największa transakcja zarówno na rynku polskim, jak i w całej Europie Środkowo - Wschodniej), na rynku biurowym - sprzedaż kompleksu New City w Warszawie za 127 mln euro oraz przejęcie przez CA Immo pozostałych 49 proc. portfela biurowego od Axa Immoselect, w którego skład wchodzi 5 warszawskich biurowców (Bitwy Warszawskiej, Saski Point, Saski Crescent, Sienna Center oraz Warsaw Towers); w sektorze magazynowym - sprzedaż 50% udziałów w platformie magazynowej SEGRO do PSP Investments.
- Polska w dalszym ciągu postrzegana jest jako stabilny rynek o solidnych fundamentach oraz kluczowa lokalizacja dla inwestorów działających na rynkach nieruchomości komercyjnych w Europie Środkowo - Wschodniej. Z naszych analiz wynika, że Polska utrzyma swoją wiodącą pozycję również w 2014 r., a wolumen transakcji będzie zbliżony do wyniku zarejestrowanego w roku ubiegłym - podsumowujeAgata Sekuła, dyrektor Działu Rynków Kapitałowych Nieruchomości Handlowych w Europie Środkowo - Wschodniej, JLL.
Według JLL, stopy kapitalizacji w sektorze biurowym są stabilne na poziomie około 6,25 proc., a w sektorze handlowym ok. 5,75proc. W przypadku najlepszych obiektów magazynowych stopy kapitalizacji mogą zejść poniżej 7,75proc. W 2014 r. stopy kapitalizacji w segmencie handlowym pozostaną stabilne, natomiast w sektorach biurowym i magazynowym możliwa jest ich dalsza kompresja. Różnica między stopami kapitalizacji dla nieruchomości najlepszych a tych mniej atrakcyjnych wynosi od 100 do 250 punktów bazowych i zdaniem JLL na tym poziomie się utrzyma.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)
Nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy.