- Kto kupuje nieruchomości w Polsce? Inwestorzy z najdalszych zakątków świata, a ostatnio kapitał płynie także z krajów sąsiednich.
- Z lupą szukać trzeba polskich podmiotów.
- Polski rynek nieruchomości konsumuje ponad połowę apetytu inwestycyjnego dla regionu Europy Środkowo-Wschodniej.
- Oto zestawienie prezentujące mapę właścicielską nieruchomości komercyjnych.
- Więcej o atrakcyjności inwestycyjnej sektora nieruchomości w Polsce będziemy rozmawiać na Property Forum 2023. #PropertyInvestment. The power of Polish real estate market - to hasło tegorocznej edycji Property Forum 2023 (18-19 września, hotel Sheraton w Warszawie).
• AFI Europe Poland: PRS górą
AFI Europe Poland jest częścią grupy AFI Europe – europejskiego dewelopera koncentrującego się na dużych projektach komercyjnych i mieszkaniowych. Portfolio nieruchomościowe obejmuje centra handlowe, obiekty biurowe i biznes parki, a także duże inwestycje mieszkaniowe. Wśród zrealizowanych przez firmę projektów znajdują się m.in.: Osiedle Europejskie, jedna z największych inwestycji wielorodzinnych w Krakowie, a także AFI V.Offices.

AFI Europe jest też długoterminowym inwestorem z ambicją funkcjonowania w pierwszej piątce operatorów PRS w Polsce pod marką AFI Home. W maju 2023 r. firma oficjalnie otworzyła warszawską inwestycję AFI Home Złota 83 – nieruchomość oferuje 146 apartamentów przeznaczonych na wynajem długoterminowy.
• Accolade rodem z Czech
Czeski inwestor inwestuje w nowoczesne parki przemysłowe w Czechach, Polsce, Niemczech i na Słowacji od 10 lat. Grupa przygotowuje, jest właścicielem i wynajmuje budynki przemysłowe firmom działającym w branży przemysłu lekkiego, powiązanej z tym logistyki oraz e-commerce.

Tysiące inwestorów instytucjonalnych i prywatnych inwestują z Accolade w nieruchomości przemysłowe. Poza realizacją projektów w nowych lokalizacjach, długofalowo inwestuje również w projekty rewitalizacji zaniedbanych terenów poprzemysłowych. Często są one dla przyszłych najemców perspektywiczną lokalizacją. Najnowsza inwestycja Accolade powstanie w Świdniku. Świdnicki park przemysłowy będzie się składał z dwóch budynków, oferując 54 tys. mkw.
• Adventum Group: 175 tys. mkw. w portfelu
Adventum Group to spółka zarządzająca funduszami inwestycyjnymi, skoncentrowana na rynku nieruchomości w Europie Środkowej i Wschodniej, która powstała w 2006 r. Działa zgodnie z unijną dyrektywą Alternative Investment Fund Managers Directive. W Polsce Adventum jest właścicielem ośmiu nieruchomości w czterech miastach.

Portfel liczy 175 tys. mkw. powierzchni komercyjnej.
Najnowszym nabytkiem grupy jest kupiona od Develii Wola Retro. To oddany do użytku w 2019 r. biurowiec, zlokalizowany na warszawskiej Woli, który powstał w wyniku adaptacji przedwojennego obiektu we współpracy z konserwatorem zabytków. Grupa zarządza ponad 725 tys. mkw. w regionie CEE.
Poza Wola Retro, do polskiego portfela grupy należą również m.in. biurowce:
- Marynarska Point 1 w Warszawie,
- Poznań Financial Center,
- warszawski Renaissance Plaza,
- Katowice Business Point.
4 • Aurec Capital buduje LivUp w sektorze PRS
Aurec Capital to powstała w latach 60. międzynarodowa firma inwestycyjna. Prowadzi biura w Berlinie, Izraelu, Nowym Jorku, Szanghaju i Warszawie. Jednym z filarów działalności jest realizacja i zarządzanie inwestycjami mieszkaniowymi i komercyjnymi. Aurec Capital utworzyła markę LivUp, przejmując ponad 400 mieszkań w Warszawie. Od tej pory sukcesywnie powiększa portfel projektów w sektorze PRS.

Pierwszy obiekt pod marką LivUp uruchomiono na Pradze Północ, przy ul. Jagiellońskiej 36 w pobliżu stacji metra Dworzec Wileński. Kamienica z 1898 r. została odrestaurowana z zachowaniem unikalnych, zabytkowych elementów i mieści 83 mieszkania. W portfelu LivUp jest również nieruchomość położona na Mokotowie, w pobliżu stacji metra Wilanowska – Puławska 186. To 17– kondygnacyjny budynek z ponad 200 mieszkaniami i lokalami komercyjnymi. Trzecią inwestycją jest nieruchomość w Warszawie przy ul. Targowej 17. Projekt Targowa 17 to trzy budynki i około 150 mieszkań oraz lokali komercyjnych. Planowane wprowadzenie inwestycji na rynek to 2023 r.
• CA Immo stawia na Centralny Obszar Biznesu
CA Immo jest specjalistą w zakresie nieruchomości biurowych w stolicach Europy Środkowej, z filiami w sześciu krajach centralnej części Starego Kontynentu. Działalność obejmuje cały łańcuch wartości w dziedzinie nieruchomości komercyjnych, od wynajmu i zarządzania, po opracowywanie projektów.
Założona w 1987 r. firma CA Immo to spółka notowana na wiedeńskiej giełdzie. Zarządza nieruchomościami w Niemczech, Austrii i Europie Wschodniej. Firma zaczęła swoją ekspansję w regionie Europy Środkowo-Wschodniej w 1999 r., nabywając nieruchomości na Węgrzech i w Czechach, a następnie wchodząc na rynek polski w 2001 r. Portfel nieruchomości CA Immo obejmuje obiekty zlokalizowane głównie w obrębie warszawskiego Centralnego Obszaru Biznesu, obejmując biurowce klasy A, takie jak:
- Warsaw Towers,
- Saski Crescent.
Catalyst Capital: polskie biurowce są najlepsze
Catalyst Capital jest europejską grupą inwestycyjno-finansową. Aktualnie zarządza aktywami o wartości ponad 1,1 miliarda funtów. Z siedzibą główną w Londynie i biurami w Paryżu, Frankfurcie i Warszawie, Catalyst Capital zarządza portfolio nieruchomości handlowych, biurowych i magazynowych.

Niezależnie od tego, czy inwestycja wymaga renowacji, przebudowy, repozycjonowania, restrukturyzacji czy rozbudowy w celu maksymalizacji jej wydajności, Catalyst identyfikuje najlepsze podejście, formułując biznesplan, który równoważy strategie ze zmiennymi lokalnymi warunkami rynkowymi.
W polskim portfelu grupy znajduje się m.in.:
- krakowski biurowiec Diamante Plaza na Zabłociu,
- wrocławski Nobilis Business House.
CPI Property Group: 23 nieruchomości w portfelu
CPI Property Group działa w Europie Środkowo-Wschodniej i w Niemczech. Koncentruje się na długoterminowych inwestycjach i wynajmie nieruchomości. Na polskim rynku działa od 2013 r. Jest właścicielem oraz aktywnie zarządza 23 nieruchomościami z sektora biurowego, handlowego i hotelowego.
Firma skupia się na biurowcach, spełniających normy ekologiczne, w najlepszych lokalizacjach w Warszawie. To m.in.:
- Atrium Plaza,
- Warsaw Financial Center,
- Atrium Centrum,
- Central Tower,
- Concept Tower,
- Eurocentrum,
- Green Corner A,
- Moniuszki 1A,
- Chałubińskiego 8.

Inwestycje handlowe CPIPG zlokalizowane są w Elblągu, Radomiu, Tarnowie, Zamościu i Zgorzelcu. Poza tym CPIPG jest największym właścicielem powierzchni handlowych w Czechach oraz powierzchni biurowych w Berlinie. Siedziba znajduje się w Luksemburgu, a akcje firmy są notowane na giełdzie we Frankfurcie. Grupa dysponuje aktywami o łącznej wartości ponad 9,1 miliarda euro.
• Cromwell Property Group: 150 aktywów i 1600 najemców
Cromwell Property Group to inwestor na rynku nieruchomości i zarządzający funduszami, prowadzący działalność na trzech kontynentach i dysponujący globalną bazą inwestorów. Na dzień 31 grudnia 2022 r. Cromwell zarządzał aktywami o łącznej wartości 7,6 mld euro w Australii, Nowej Zelandii i Europie. W Europie Cromwell zarządza nieruchomościami o wartości 3,9 miliarda euro w ramach różnych funduszy i zleceń, obejmujących ponad 150 aktywów i 1600 najemców.

Siła firmy Cromwell tkwi w jej specjalistycznej wiedzy na temat nieruchomości, pozyskiwanej od ponad 210 osób w 14 lokalnych biurach w 11 krajach europejskich.
W Polsce do portfela grupy należą m.in.:
- Centrum Handlowe Ursynów,
- CH Janki,
- CH Ster w Szczecinie,
- CH Korona we Wrocławiu.
• Deka Immobilien ma duży apetyt na Polskę
Niemiecki fundusz Deka Immobilien jest częścią grupy Deka. Jako jeden z największych europejskich funduszy nieruchomości na świecie od ponad 50 lat tworzy trwałą wartość dodaną dla inwestorów instytucjonalnych i prywatnych, najemców oraz partnerów biznesowych. Zatrudniając około 600 profesjonalistów, koncentruje się na klasach aktywów biurowych, handlowych, logistycznych i hotelowych.

W Polsce do portfela Deka Immobilien należą m.in.
w Warszawie:
- Biura przy Warzelni – największy biurowiec kompleksu Browarów Warszawskich,
- zabytkowa Warzelnia,
- Atrium Garden,
- Atrium One,
- Grzybowska Park,
- IBC, Mokotowska Square,
- North Gate.
Poza Warszawą:
- Andersia Tower w Poznaniu,
- Bema Plaza we Wrocławiu,
- Warehouse Bieruń,
- Warehouse Tychy.
• Elite Partners Capital: magazyny górą
Elite Partners Capital jest firmą private equity z siedzibą w Singapurze, zaangażowaną w inwestycje i zarządzanie nieruchomościami. W 2020 r. EPC w ramach Elite Logistics Fund kupiła za ponad 30 mln euro magazyn PepsiCo w Mszczonowie. Tą transakcją zapoczątkowała budowę portfela wyspecjalizowanych aktywów logistycznych. Akwizycja zwiększyła obecność Elite w Parku Mszczonów do sześciu budynków o łącznej powierzchni ponad 230 tys. mkw. Wynika to z przejęcia wcześniej pięciu budynków, co było jedną z największych transakcji w sektorze logistycznym w Polsce w 2020 r. Z kolei w 2022 r. firma kupiła za blisko 30 mln euro magazyn ( 54 tys. mkw.) w Radomsku.

Elite Partners Capital buduje portfel europejskich aktywów, koncentrując się na specjalistycznym magazynowaniu, w szczególności do obsługi e-commerce i dystrybucji logistyki żywności, logistyce łańcucha chłodniczego oraz infrastrukturze logistycznej. Uruchomiony w styczniu 2020 r. paneuropejski fundusz jest ukierunkowany na takie wyspecjalizowane aktywa w Polsce i Wielkiej Brytanii oraz innych krajach w Europie. Założona w 2017 r. firma Elite Partners uruchomiła do tej pory cztery fundusze. Jest także sponsorem Elite Commercial REIT, pierwszego singapurskiego REIT denominowanego w funtach szterlingach, notowanego na singapurskiej giełdzie.
• Focus Estate Fund stawia na handel
Focus Estate Fund – fundusz inwestycyjny na rynku nieruchomości typu private equity, skupiający się na nieruchomościach handlowych non-prime w UE. Strategia zakłada inwestowanie w istniejące nieruchomości handlowe średniej wielkości na najbardziej dynamicznych rynkach Europy.

Do polskiego portfela należą m.in.:
- Turawa Park w Opolu,
- Galeria Sandomierz,
- Galeria Awangarda w Bartoszycach,
- Galeria Mosty kupiona od Atrium w grudniu 2022 r.,
- Ferio Legnica nabyta w styczniu 2023 r. od Raiffeisen Bank International.
• Griffin: 16 platform inwestycyjnych
Griffin Capital Partners to największy prywatny inwestor oraz firma zarządzająca aktywami na rynku private equity i nieruchomości w Europie Środkowo-Wschodniej. Jest prekursorem wielu innowacyjnych koncepcji i formatów, które wprowadziła na rynek. Firma inwestuje oraz zarządza swoimi platformami inwestycyjnymi, zarówno w imieniu właścicieli i partnerów zarządzających – Macieja Dyjasa oraz Nebila Senmana, jak i inwestorów międzynarodowych oraz partnerów strategicznych – globalnych funduszy inwestycyjnych, takich jak: Ares Management Corporation, Bridgepoint, Kajima Corporation, Madison International Realty, Oaktree Capital Management, Pacific Investment Management Company (PIMCO), Redefine Properties i WING.

Strategia Griffin Capital Partners opiera się na tworzeniu platform inwestycyjnych od podstaw lub przejmowaniu i rozwijaniu firm, aby stały się najlepszymi w swojej klasie liderami rynku. Są to m.in.: Echo, Murapol, Resi4Rent, LifeSpot, Student Depot, European Logistics Investment, EPP, Stokado.
Wartość aktywów brutto zarządzanych przez Griffin Capital Partners w ramach szesnastu platform inwestycyjnych przekracza 8 miliardów euro, a łączny zainwestowany kapitał wynosi ponad 3,5 miliarda euro.
• Generali Real Estate: zabytki i magazyny
Generali Real Estate, na koniec 2022 r. zarządzała aktywami o wartości ponad 39 miliardów euro. Wykorzystuje wiedzę ponad 370 profesjonalistów, a jednostki operacyjne znajdują się w głównych miastach europejskich. Zarządza swoją działalnością na różnych rynkach europejskich poprzez sześć platform operacyjnych w pięciu regionach. Transgraniczny program inwestycyjny został stworzony, aby oferować inwestorom różnorodne strategie inwestycyjne. Realizowane są poprzez 10 funduszy zarządzanych przez Generali Real Estate SGR.

Jednym z nich jest Generali Real Estate Logistics Fund, który we wrześniu 2021 r. nabył 7R Park Gdańsk II w Kowalach. Była to pierwsza inwestycja funduszu w Polsce. W portfolio znalazł się też m.in. kupiony we wrześniu 2022 r. projekt logistyczny MDC2 Park Kraków South.
Do polskiego portfela Generali Real Estate należą również biurowce w Warszawie: Plac Małachowskiego i Piękna 2.0.
• Hansainvest: 234 nieruchomości w 19 krajach
Niemiecki fundusz Hansainvest Real Assets inwestuje w sektorze nieruchomości i infrastruktury. Portfel obejmuje obecnie około 234 nieruchomości w 19 krajach. Łączny wolumen zarządzanych aktywów wynosi prawie 7,3 miliarda euro. Inwestycje obejmują następujące klasy aktywów: biura, logistyka, retail, hotele, mieszkania.
Obok zarządzania portfelem różnych nieruchomości, firma zajmuje się również ich zakupem, sprzedażą oraz dalszym rozwojem. Jest obecnie reprezentowana przy projektach w głównych niemieckich miastach, takich jak: Berlin, Hamburg i Monachium.

W Polsce ma w swoim portfelu m.in.:
- centra logistyczne Panattoni Park City Logistics II Wrocław
- Panattoni Park Poznań X.
- Pod koniec 2021 r. Hansainvest Real Assets kupiła Generation Park Y – ostatni budynek warszawskiego kompleksu biurowego Generation Park. Była to trzecia inwestycja w Warszawie nabyta przez tego inwestora od Skanska i druga w ramach kompleksu Generation Park.
• Heimstaden stawia na Kraków i Warszawę
Heimstaden jest wiodącą w Europe firmą działająca w sektorze nieruchomości mieszkaniowych. Grupa jest obecna w dziesięciu krajach: w Norwegii, Szwecji, Danii, Islandii, Finlandii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii, Czechach oraz Polsce. Łącznie Heimstaden dysponuje około 155 tys. mieszkań na wynajem o łącznej wartości ponad 30 mld euro.

Heimstaden oferuje różnej wielkości mieszkania wynajmowane w oparciu o proste, przejrzyste i bezpieczne dla obu stron zasady. W marcu tego roku Heimstaden zadebiutował na krakowskim rynku. W ramach osiedla Heimstaden Orlińskiego powstało 117 mieszkań. Łącznie w ofercie Heimstaden są już 683 mieszkania w Warszawie i Krakowie. Aktualnie na warszawskiej Pradze-Północ, przy ul. Białostockiej, realizowana jest kolejna inwestycja – 185 lokali mieszkalnych, położonych w bezpośrednim sąsiedztwie stacji metro Dworzec Wileński. Pierwszych najemców przyjmie w pierwszej połowie 2024 r.
• Invesco – właściciel Q22
Invesco Real Estate jest światowym liderem zarządzania inwestycjami w nieruchomości, zarządzając aktywami o wartości 89,3 mld USD. Posiada 21 biur regionalnych w Stanach Zjednoczonych, Europie i Azji. Od 1992 r. aktywnie inwestuje w całym spektrum ryzyka i zwrotu, w bezpośrednie strategie dotyczące nieruchomości, takie jak: podstawowe, dłużne, wartości dodane i oportunistyczne, a także w notowane na giełdzie papiery wartościowe na rynku nieruchomości.

W Europie Invesco Real Estate ma osiem biur w Londynie, Monachium, Mediolanie, Madrycie, Paryżu, Pradze, Luksemburgu i Warszawie. Zarządza 184 aktywami w 13 krajach europejskich o wartości około 14,7 miliardów USD. (dane z 30.09.2022 r.). W Polsce do Invesco należy m.in. stołeczny biurowiec Q22.
• Investika na zakupach w Polsce od 2021 r.
Investika investiční společnost a.s. jest spółką inwestycyjną z siedzibą w Czechach posiadającą licencję Czeskiego Banku Narodowego na zarządzanie i administrowanie funduszami inwestycyjnymi. Świadczy szeroki zakres usług, w tym zarządzanie funduszami inwestycyjnymi działającymi na rynku nieruchomości i rynku pieniężnym, jak również funduszy ukierunkowanych na rynki akcji i/lub ETF.

Flagowym funduszem zawsze był Investika realitní fond, który od 2015 r. skupia się na inwestycjach w nieruchomości komercyjne na rynkach czeskich i środkowoeuropejskich. To właśnie ten fundusz rozpoczął aktywnie nabywać nieruchomości na rynku polskim jeszcze w 2021 r.
W Polsce jego portfel obejmuje:
- Face2Face w Katowicach,
- dwa kompleksy położone w Gdyni – Łużycka Office Park i Tensor Office,
- biurowiec Szyperska Office Center w Poznaniu,
- centrum logistyczno-produkcyjne Adient w Skarbimierzu koło Brzegu,
- dwie stacje obsługi samochodów ciężarowych MAN.
• Indotek: Cztery biurowce w Warszawie
Indotek jest jedną z wiodących grup zarządzających inwestycjami na Węgrzech i w regionie CEE. Inwestuje głównie w sektorze nieruchomości i zagrożonych kredytów korporacyjnych (NPL) zabezpieczonych nieruchomościami.

Portfolio grupy obejmuje ponad 30 biurowców, ponad 20 centrów handlowych oraz obiekty magazynowo-przemysłowe. Firma obecna jest również w sektorze hotelowym.
W Polsce posiada cztery biurowce w Warszawie:
- Brama Zachodnia,
- Bokserska Office Center,
- Cybernetyki Office Center,
- Taifun.
• KGAL z Fuzją i Browarami Warszawskimi
KGAL Group jest firmą zarządzającą inwestycjami o wartości przekraczającej 16,5 mld euro. Grupa zajmuje się pozyskiwaniem, realizacją i zarządzaniem długoterminowymi inwestycjami dla prywatnych i instytucjonalnych inwestorów w zakresie nieruchomości, zrównoważonej infrastruktury i lotnictwa.

KGAL, która działa w całej Europie, została założona ponad 50 lat temu i ma siedzibę w Grünwald koło Monachium.
Do polskiego portfela grupy należą m.in.:
- trzy biurowce łódzkiej Fuzji
- Biura przy Willi – część wielofunkcyjnego kompleksu Browarów Warszawskich.
• LCP Properties: 45 parków handlowych
LCP Properties jest częścią brytyjskiej grupy inwestycyjnej LCP Group, działającej w sektorze nieruchomości komercyjnych. W Polsce obecna jest od 2005 r. i jako LCP Properties rozwija współpracę z sieciami handlowymi na terenie kraju. Posiadany i zarządzany przez nią portfel nieruchomości przekroczył na koniec pierwszego kwartału 2022 r. 80 nieruchomości komercyjnych, a jego wartość przekracza obecnie 460 mln euro.

Firma inwestuje w obiekty handlowe, małe centra produkcyjno-magazynowe i biurowce. Sama zarządza własnymi obiektami i świadczy takie usługi również dla innych podmiotów. Najnowszy projekt – M Park Świdnik jest już 45 parkiem handlowym w portfelu.
• Lords LB. Inwestycje na litewską nutę
Lords LB Asset Management obsługuje inwestorów instytucjonalnych i prywatnych. Zarządza następującymi podmiotami zbiorowego inwestowania: 13 funduszami nieruchomości, 1 funduszem private equity, 1 funduszem energetycznym i infrastrukturalnym oraz 2 spółkami inwestycyjnymi. Łączna wartość aktywów zarządzanych przez podmioty zbiorowego inwestowania na dzień 31 grudnia 2022 r. wyniosła 871,6 mln euro.

Działalność Lords LB Asset Management jest licencjonowana i nadzorowana przez Bank Litwy oraz kontrolowana przez KPMG. Depozytariuszami środków spółki są banki SEB i Swedbank. W Polsce spółka kupiła w 2022 r. na rzecz zarządzanego przez siebie funduszu AB Tewox Park Handlowy Młyn we Wrocławiu.
• Lone Star: trzy biurowce od Cavatiny
Lone Star Funds jest firmą private equity z Dallas w Teksasie, która szuka możliwości inwestycyjnych na rynkach cierpiących z powodu kryzysu gospodarczego i/lub bankowego, co spowodowało dyslokację cen aktywów i możliwości tworzenia wartości. Koncentruje się na aktywach o ograniczonej płynności, ale rentownych. Od założenia swojego pierwszego funduszu w 1995 r., Lone Star zorganizował 21 funduszy typu private equity z łącznym zaangażowaniem kapitałowym przekraczającym 85 miliardów USD.

Fundusze mają strukturę zamkniętych spółek komandytowych typu private equity, w których komandytariuszami są korporacyjne i publiczne fundusze emerytalne, państwowe fundusze majątkowe, fundacje uniwersyteckie oraz osoby fizyczne o wysokich dochodach. W sierpniu 2022 r. Lone Star Funds kupił od Cavatiny trzy biurowce: Carbon Tower, Ocean Office Park A i Tischnera Office. Była to jedna z największych transakcji na regionalnych rynkach biurowych w 2022 r.
• Mitiska: 16 inwestycji w Polsce
Mitiska REIM jest belgijskim inwestorem w branży nieruchomości handlowo-usługowych, w tym parków handlowych, centrów logistycznych i powierzchni wieloformatowych przeznaczonych dla firm przemysłowo-usługowych. W ostatnich 10 latach Mitiska REIM powołała 3 fundusze inwestycyjne i zainwestowała w 91 nieruchomości komercyjnych w Belgii, Holandii, Francji, Niemczech, Hiszpanii, Portugalii, Rumunii, Polsce, Czechach i Słowacji.

W marcu tego roku Mitiska kupiła gliwickie centrum handlowe Europa Centralna. Planuje repozycjonować istniejącą nieruchomość jako zdywersyfikowany obiekt wielofunkcyjny typu convenience, obejmujący park handlowy z zapleczem gastronomicznym, obiekty rekreacyjne oraz miejskie jednostki logistyczne. W ostatnich czterech latach Mitiska zbudowała w Polsce dobrze zdywersyfikowany portfel 16 inwestycji w nieruchomości typu convenience o łącznej powierzchni najmu brutto ponad 170 tys. mkw.
• Nepi: 14 centrów handlowych w Polsce
NEPI Rockcastle jest największym w Europie Środkowo-Wschodniej notowanym na giełdzie właścicielem, deweloperem i zarządcą centrów handlowych, posiadającym ponad 2 mln mkw. nowoczesnego portfela handlowego w dziewięciu krajach Europy Środkowo-Wschodniej: Rumunia, Polska, Słowacja Bułgaria, Węgry, Chorwacja, Czechy, Serbia i Litwa.

Rozwój firmy napędzany jest przez program rozwoju o wartości 665 milionów euro, któremu towarzyszą akwizycje, w tym ostatnie nabycie centrum handlowego Forum Gdańsk oraz Galerii Copernicus w Toruniu. Obecnie NEPI Rockcastle jest właścicielem 14 centrów handlowych w Polsce.
• NREP rozwija markę Lett
NREP jest inwestorem na rynku nieruchomości obecnym w segmentach: mieszkaniowym, logistyki, opieki, biurowym i rozwiązań technologicznych dla miast. Firma zatrudnia ponad 500 pracowników i zarządza aktywami o wartości 17,5 mld euro w krajach nordyckich: Danii, Finlandii, Szwecji, Norwegii, a teraz również w Polsce. NREP realizuje średnio ponad jedną inwestycję tygodniowo i jest uznawany za pioniera w dziedzinie zrównoważonego rozwoju. Obecnie posiada rozbudowany zespół ekspertów w siedmiu krajach i zarządza ponad 5,5 mln mkw. nieruchomości.

Do Polski wszedł w 2021 r. Pierwszą transakcją było przejęcie przez NREP NSF IV 100 proc. akcji Biura Inwestycji Kapitałowych, polskiego dewelopera logistycznego. Działalność BIK nadzoruje Logicenters – platforma logistyczna NREP. Trwają przygotowania do przejęcia kontroli nad spółką deweloperską 7R. Pod koniec 2022 r. NREP udostępnił 116 w pełni wyposażonych, nowoczesnych mieszkań do wynajęcia pod marką Lett przy ul. Kłobuckiej w Warszawie.
• Patron Capital Partners z Sheratonem w portfelu
Patron Capital Partners reprezentuje ok. 5 mld euro kapitału w kilku funduszach i powiązanych inwestycjach. Inwestuje w nieruchomości, korporacyjne podmioty operacyjne, których wartość opiera się przede wszystkim na nieruchomościach oraz w zagrożone przedsiębiorstwa związane z zadłużeniem i kredytami. Od momentu powstania w 1999 r. Patron przeprowadził ponad 200 transakcji, obejmujących ponad 9 mln mkw. w 17 krajach.

Grono inwestorów tworzą: państwowe fundusze majątkowe, duże instytucje, prywatne fundacje i zamożne osoby prywatne z Ameryki Północnej, Europy, Azji i Bliskiego Wschodu. Głównym doradcą inwestycyjnym jest Patron Capital Advisers LLP z siedzibą w Londynie. Patron ma biura w całej Europie, w tym w Barcelonie i Luksemburgu. Grupę tworzy 66 osób, w tym 39-osobowy zespół inwestycyjny.
W Polsce fundusz posiada:
- hotel Sheraton Warsaw Hotel
- zawiązał z Trei Real Estate joint venture, w celu realizacji kilku parków handlowych pod marką Vendo.
• Reino Partners: biura i magazyny
Reino Partners to część grupy Reino Capital – polskiego holdingu inwestycyjno-nieruchomościowego notowanego na GPW. Działa od 2010 r. Polski podmiot zarządzający funduszami i inwestycjami na rynku nieruchomości Europy Środkowo – Wschodniej. Lider na rynku dywidendowych produktów inwestycyjnych dla polskich inwestorów. Partner pierwszego wyboru dla międzynarodowych instytucji finansowych chcących lokować kapitał w Polsce.

Zespół Reino Partners zrealizował transakcje kupna nieruchomości o wartości 700 mln euro. Koncentruje się na rynku biurowym i logistycznym.
Do portfela Reino należą m.in.:
- wrocławski Cu Office,
- krakowska Kapelanka 42 B,
- poznańska Malta House,
- park logistyczny Logistic City w Piotrkowie Trybunalskim.
• Savills IM z malezyjskim akcentem
Savills Investment Management jest międzynarodowym menedżerem inwestycyjnym na rynku nieruchomości, obecnym od wielu lat w 17 lokalizacjach na całym świecie. Zarządza aktywami o globalnej wartości około 26 mld euro (stan na 30 września 2022 roku). Oferuje kompleksowe usługi z zakresu zarządzania aktywami i funduszami w formie mandatów inwestycyjnych oraz funduszy dla szerokiego spektrum inwestorów, w tym firm ubezpieczeniowych, funduszy emerytalnych, fundacji i family offices.

Strategie inwestycyjne obejmują zarówno strategie typu core, jak i oportunistyczne. W Polsce Savills Investment Management zarządza aktywami w sektorach biurowym, magazynowym i handlowym. Ich łączna wartość wynosi około 1,8 mld euro. W portfelu znajdują się m.in.: stołeczny kompleks biurowy Gdański Business Center, Galeria Katowicka kupiona w imieniu EPF, czyli Employees Provident Fund of Malaysia, założonego w 1951 r., jednego z najstarszych i największych funduszy emerytalnych na świecie.
• Solida Capital stawia na akademiki
Solida Capital jest firmą inwestycyjno-deweloperską, działającą na głównych europejskich rynkach nieruchomości, zarządzającą aktywami o wartości ponad 250 mln euro. W ramach strategii ekspansji, otworzyła biuro w Warszawie z dedykowanym zespołem nadzorującym rozwój i inwestycje w tym regionie. Jest właścicielem biurowca West 4 Business Hub we Wrocławiu.

W lutym tego roku razem z I Asset Management Solida Capital ogłosiła nowy projekt w sektorze akademików. Do rozpoczęcia roku szkolnego w 2025 r. partnerzy zbudują w Warszawie około 350 jednostek dla studentów i młodych profesjonalistów pod marką SHED Living. I Asset Management ma pełnić rolę inwestora wiodącego i zarządzającego, a Solida Capital – głównego dewelopera i inwestora mniejszościowego.
• Trigea kupuje od Echo
Założony w 2019 r. Trigea Real Estate Fund jest obecnie jednym z najszybciej rozwijających się czeskich funduszy. Koncentruje się głównie na nieruchomościach komercyjnych, w szczególności biurowcach i obiektach handlowych.

Działa w Czechach i na Słowacji, a wkrótce może wejść do innych regionów Europy Środkowo-Wschodniej. W Polsce do jego portfela należą m.in. kupione od Echo – kompleks Moje Miejsce II w Warszawie oraz MidPoint 71 we Wrocławiu.
• Tristan: aktywa warte 7 mld euro
Tristan Capital Partners jest firmą specjalizującą się w realizacji strategii inwestycyjnych w nieruchomości komercyjne na rzecz podmiotów publicznych i prywatnych na terenie całej Europy. Ten stanowiący własność kadry zarządzającej firmy butik inwestycyjny zarządza portfolio funduszy o różnym stopniu ryzyka (core-plus, value-added/opportunistic). W jego skład wchodzą fundusze: Curzon Capital Partners III, L.P., European Property Investors, European Property Investors Special Opportunities, oraz EPISO 3.

Tristan Capital Partners, poprzez sieć biur w Londynie, Luksemburgu, Mediolanie, Paryżu, Sztokholmie, Düsseldorfie, Barcelonie oraz Warszawie, zarządza aktywami o łącznej wartości przekraczającej 7 miliardów euro.
Portfolio nieruchomości zarządzanych przez Tristan Capital Partners w Polsce obejmuje należące do funduszu Curzon Capital Partners III warszawskie biurowce:
- Warsaw Financial Center (w konsorcjum z Allianz Real Estate),
- Mokotów Nova,
- pięć centrów handlowych: Arena w Gliwicach, Dąbrówka w Katowicach, Borek we Wrocławiu, Turzyn w Szczecinie i Zakopianka w Krakowie, których właścicielem jest fundusz EPISO 3.
• White Star błyszczy w Elektrowni Powiśle
White Star Real Estate jest międzynarodową firmą z wieloletnim doświadczeniem na rynku nieruchomości, która zrealizowała łącznie prawie 60 projektów komercyjnych i mieszkaniowych. Wśród nich znaczącą część stanowi grupa budynków biurowych, a pozostałe inwestycje to magazyny, centra handlowe oraz osiedla domków jednorodzinnych i mieszkań.

White Star Real Estate jest także doświadczonym zarządcą nieruchomości i częścią White Star Group, spółki holdingowej założonej w celu realizacji usług związanych z zarządzaniem nieruchomościami oraz inwestowaniem w nieruchomości i private equity, głównie w Europie Środkowej i Wschodniej. Na koniec września 2022 r. White Star Group zarządzało aktywami o łącznej powierzchni 1,7 mln mkw. w regionie CEE z czego blisko 800 tys. mkw. znajduje się w Polsce. Flagowym obiektem w Polsce jest zrealizowana z Tristan Capital Partners Elektrownia Powiśle. W portfelu znajduje się też warszawski kompleks biurowy The Park.
• Zeitgeist: akademiki i mieszkania na wynajem
Zeitgeist Asset Management, z siedzibą główną w Pradze, specjalizuje się w usługach deweloperskich i zarządzaniu aktywami inwestorów prywatnych i instytucjonalnych. Firma prowadzi działania w Czechach, Polsce, na Węgrzech oraz w Niemczech i we Włoszech. Od momentu powstania w 2014 r. Zeitgeist dynamicznie rośnie, zarządzając obecnie aktywami o wartości ok. 800 mln euro. W Polsce, pierwszy w projekt sygnowany marką Home by Zeitgeist to osiedle Górskiego w Gdańsku, które wprowadza nowoczesny model najmu od profesjonalnego operatora.

W portfolio Zeitgeist ma także m.in. kompleks zabudowań u zbiegu ulic Nowogrodzkiej i Św. Barbary w Warszawie, o powierzchni najmu ponad 45 tys. mkw. oraz dawny budynek Poczty Głównej w Krakowie u zbiegu ulic: Wielopole 2 i Westerplatte 20. Z kolei przy Racławickiej Zeitgeist planuje postawić budynek z garażem podziemnym, zawierający część z apartamentami serwisowanymi (ok. 182 apartamentów) oraz z pokojami studenckimi (ok. 248 pokoi).
Nie przegap najważniejszych wiadomości
Komentarze