• W kwietniu 2023 r. z rejestru REGON wyrejestrowano 17.097 firm, to o 31,3 proc. mniej mdm - podał w czwartek Główny Urząd Statystyczny.
  • Największe trudności wynikające ze spowolnienia gospodarczego dotyczą firm z sektora budowlanego oraz branży związanej z obsługą rynku nieruchomości.
  • Firmy z tych branż stanowią największą grupę podmiotów, które decydują się na zawieszenie swojej działalności - w ciągu roku obserwowaliśmy wzrost liczby zawieszonych firm o kolejno 20,6 proc. i 19,4 proc. - ocenili eksperci PIE.

Jednocześnie w kwietniu zarejestrowano 33.050 firm, o 12,7 proc. mniej mdm. Liczba firm z zawieszoną działalnością wyniosła 682.111, co oznacza spadek o 0,6 proc. mdm.

Jak wskazali eksperci z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, w kwietniu przedsiębiorcy zarejestrowali o 3,4 proc. więcej firm rdr, zaznaczyli jednak, że obecnie powstają głównie małe przedsiębiorstwa, tj. jednoosobowe działalności gospodarcze i spółki cywilne. Na tym tle liczba nowo otwieranych spółek handlowych - ich zdaniem - jest mniejsza, choć również w tym przypadku można zaobserwować wzrost w porównaniu do ubiegłego roku na poziomie 1,7 proc.

Największe trudności wynikające ze spowolnienia gospodarczego dotyczą firm z sektora budowlanego oraz branży związanej z obsługą rynku nieruchomości.

- Firmy z tych branż stanowią największą grupę podmiotów, które decydują się na zawieszenie swojej działalności - w ciągu roku obserwowaliśmy wzrost liczby zawieszonych firm o kolejno 20,6 proc. i 19,4 proc." - ocenili eksperci.

Ekonomiści stwierdzili, iż spowolnienie gospodarcze nie powoduje wzrostu liczby zamykanych działalności - liczba wyrejestrowań w kwietniu była niższa o 14,6 proc. mniej niż przed rokiem. "Zamknięcia firm dotyczą głównie działalności z obszaru handlu, budownictwa oraz transportu" - przekazali. Zauważyli jednak, że nawet w tych sektorach liczba firm zamykających działalność jest znacznie mniejsza niż przed rokiem, kolejno o 18,6 proc., 7,1 proc. i 13,9 proc.

Specjaliści PIE zwrócili uwagę, iż drugi miesiąc z rzędu spada liczba zawieszonych działalności, a w kwietniu funkcjonowanie wznowiło 4 tys. podmiotów.

"Takie działanie może oznaczać potencjalną poprawę aktywności w kolejnych miesiącach. Obecnie w rejestrze REGON figuruje 682 tys. podmiotów z zwieszoną działalnością - liczba ta jest o 13 proc. większa niż przed rokiem oraz 0,6 proc. mniejsza niż przed miesiącem" - wskazali.