PARTNERZY PORTALU

Nowy szef Inspekcji Pracy

Nowy szef Inspekcji Pracy
fot. Fotolia
  • Autor: PAP
  • Dodano: 11 paź 2017 07:31

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński powołał Wiesława Łyszczka na stanowisko Głównego Inspektora Pracy. Wcześniej jego kandydaturę pozytywnie zaopiniowały Rada Ochrony Pracy oraz sejmowa Komisja do Spraw Kontroli Państwowej.

Jak poinformowała na swoich stronach Państwowa Inspekcja Pracy, Łyszczek został powołany z dniem 10 października 2017 r. W uroczystości wręczenia aktu nominacji u marszałka Sejmu uczestniczyli m.in. wiceminister rodziny pracy i polityki Społecznej Stanisław Szwed oraz przewodniczący Rady Ochrony Pracy, poseł Janusz Śniadek.

Łyszczek zastąpi na stanowisku Głównego Inspektora Pracy, zmarłego w sierpniu, Romana Giedrojcia. Nowy szef Inspekcji Pracy kierował dotychczas Okręgowym Inspektoratem Pracy w Rzeszowie.

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Podczas wrześniowego posiedzenia Rady Ochrony Pracy, która opiniowała jego kandydaturę, Łyszczek deklarował, że jego głównym zadaniem będzie kontynuowanie dzieła, które rozpoczął jego poprzednik. Przypomniał, że Roman Giedrojć proponował m.in. doprowadzenie do sytuacji, w której sami inspektorzy pracy będą przeprowadzać audyty w taki sposób, aby "pokazać pracodawcy, jak powinna być prowadzona firma w takim zakresie, żeby uniknąć skutków, jakie później niesie naruszenie prawa pracy".

Łyszczek podkreślił, że jego zadaniem będzie także uchronienie pracodawców przed stratami, które obecnie ponoszą w sytuacjach wypadków spowodowanych nie z ich winy.

"Chciałbym także ograniczyć ilość umów cywilnoprawnych. Zdarza się, że człowiek zatrudniony na umowie o dzieło nie ma odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy. Będę zmierzał do tego, żeby umowy o dzieło były oskładkowane i żeby ci, którzy zginęli w wyniku wypadku (w czasie, kiedy byli zatrudnieni) na umowie o dzieło, również mieli świadczenie" - zapowiadał.

Wiesław Łyszczek jest pracownikiem PIP od 2007 r. W 2006 r. współpracował ze śp. Lechem Kaczyńskim podczas przygotowywania projektu ustawy o PIP. Od 1980 r. do 1988 r. był członkiem NSZZ Solidarność przy MPK Rzeszów, a 13 grudnia 1981 r. członkiem komitetu strajkowego. Od 2000 r. był przewodniczącym Komisji Rewizyjnej NSZZ Solidarność.


WSZYSTKIE KOMENTARZE (1)

  • Marek Sobierajski 2017-10-13 10:20:03
    No jakieś zmiany powinny być wprowadzone, bo to śmiech na sali, że człowiek za wypadek z pracy nie dostaje odszkodowania, albo żeby dostał bylejakie na odczepnego wręczone kieszonkowe. Człowiek tyra, a jak przyjdzie co do czwego, to się nie liczy dla pracodawcy. Ja musiałem skorzystać z usług kancelarii odszkodowawczej, bo walka o godziwe ubezpieczenie mnie po prostu przerosła. I wszystkim poki co to polecam. Poki prawo mamy jakie mamy. Korzystałem z usług Advoco. To kancelaria odszkodowawcza, która naprawdę dba o swoich klientów. Nikomu nie zyczę wypadku w pracy, ale przezorny zawsze ubezpieczony

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.210.21.70
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!