EEC Green: Innowacyjność w gospodarce to konieczność


Czy świadomość ekologiczna oraz umiejętność współpracy zadecydują w jakim otoczeniu przyjdzie nam żyć? O szansach i zagrożeniach dla gospodarki związanych ze zmianami klimatu dyskutowali przez dwa dni (4-5 grudnia br.), uczestnicy European Economic Congress w wersji Green (EEC Green), wydarzenia towarzyszącego Konferencji w Sprawie Zmian Klimatu COP24. Wielkie firmy zadeklarowały konkretne zobowiązania w dziedzinie zrównoważonego rozwoju. Udział w debatach wzięli przedstawiciele polskiego rządu oraz reprezentanci biznesu, eksperci i liderzy opinii. Konferencja zgromadziła blisko 1000 osób.
- Szczyt klimatyczny to bardzo ważne wydarzenie zarówno na arenie międzynarodowej, jak i dla Polski oraz regionu, dlatego naturalne jest, że Europejski Kongres Gospodarczy w wersji Green musiał pojawić się w Katowicach i stał się ważną imprezą towarzyszącą COP24. Chcieliśmy poszerzyć obszar międzynarodowych rozmów, a jednocześnie przybliżyć tematy, które będą stanowiły o przyszłości polskiej gospodarki. Dyskusje zapoczątkowane wczoraj i dziś będziemy kontynuować w maju przyszłego roku, na Europejskim Kongresie Gospodarczym 2019 - mówi Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, organizator EEC Green.
Zrównoważony rozwój - ważne deklaracje
W trakcie EEC Green w Katowicach, światowe korporacje działające w Polsce ogłosiły zobowiązania i cele związane z realizowanymi biznesowymi strategiami zrównoważonego rozwoju.
Globalna firma 3M przedstawiła swoje cele środowiskowe w horyzoncie roku 2025 obejmujące gospodarowanie energią, wodą oraz działania edukacyjne. Już od roku 2019, jak poinformowała Gayle Schueller, Vice President & Chief Sustainability Officer w 3M, każdy z około tysiąca nowych produktów firmy (tyle wprowadza ich na rynek 3 M w ciągu roku) będzie waloryzowany ze względu na ślad, który pozostawia w środowisku naturalnym.
- 3M zdaje sobie sprawę ze znaczenia gospodarki w obiegu zamkniętym. Nowym ramom polityki zrównoważonego rozwoju w 3M przyświeca główny postulat dotyczący zastosowania osiągnięć naukowych w rozwiązaniach korzystnych dla środowiska - komentowała Schueller. - Nowy model opiera się na trzech filarach. Pierwszym jest wdrożenie nauki do gospodarki w obiegu zamkniętym. Drugim wykorzystanie nauki w walce z wyzwaniami klimatycznymi. Trzecim - jej zastosowanie w poprawie jakości życia społeczeństw i bezpieczeństwa pracowników - powiedziała na EEC Green.
- Jako świadomi wpływu na środowisko od początku naszej działalności dbamy o to, by nasze opakowania były w całości przetwarzane - mówił Frédéric Guichard, prezes Żywiec Zdrój. - Jesteśmy przekonani, że plastik nigdy nie powinien trafiać do środowiska naturalnego, dlatego będziemy działać na rzecz bardziej efektywnego systemu zbiórki butelek PET i ich recyklingu w Polsce. Zobowiązujemy się, że już w 2020 roku taka sama ilość plastiku, jaką wprowadzimy na rynek zostanie zebrana i poddana recyklingowi - zadeklarował.
Małgorzata Mika-Bryska, dyrektor ds. regulacji i relacji publicznych w Veolia Energia Polska (części francuskiej grupy aktywnej w ciepłownictwie, gospodarowaniu wodą i odpadami) poinformowała, że wśród strategicznych celów Grupy Veolia jest ograniczenie do roku 2030 emisji CO2 w sektorze energii o połowę.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)
Nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy.