Nowe zasady dotyczące świadectw energetycznych dla budynków
Komisja Infrastruktury poparła w czwartek zgłoszone przez klub PO poprawki do projektu ustawy o charakterystyce energetycznej budynków, dotyczące m.in. ograniczeń dla osób, które mogą wydawać świadectwa energetyczne. W piątek Sejm ma głosować ten dokument.
Teraz każdy nowy budynek musi mieć świadectwo charakterystyki energetycznej, które określa zapotrzebowanie budynku na energię; w przyszłości takie świadectwa będą musiały mieć wszystkie większe budynki. Właściciele lub zarządcy budynków, chcący je sprzedać bądź wynająć, będą musieli zlecić jego sporządzenie. W projekcie zapisano także, że będzie to dotyczyło również osób posiadających spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, w przypadku jego sprzedaży.
Najważniejsze zmiany poparte przez komisję dotyczą m.in. obniżenia do 20 KW mocy cieplnej kotłów, które będą podlegać okresowej kontroli. Pierwotnie zarówno PO, jak i PiS opowiedziały się za tym, by okresowej kontroli podlegały kotły o nominalnej mocy cieplnej od 30 KW do 100 KW. Chodzi o zaoszczędzenie kontroli posiadaczom domków jednorodzinnych, które z reguły mają kotły do 30 KW. Jednak Ministerstwo Spraw Zagranicznych w uwagach zgłoszonych do projektu wskazało, że ustalenie wysokość mocy cieplnej kotłów na poziomie 30 KW może Polskę narazić na zarzut nie wdrożenia dyrektywy, dlatego klub PO zdecydował o obniżeniu do 20 KW mocy cieplnej kotłów.
Druga poprawka dotyczy ograniczeń dla osób, które sporządzają świadectwa energetyczne. Osoby, które mogą wystawiać takie dokumenty, nie będą mogły robić tego na własny użytek dla lokali, którymi zarządzają lub są ich właścicielami.
W projekcie zapisano, że z przygotowania świadectw charakterystyki energetycznej zwolnione będą domy budowane na własny użytek. Obowiązek sporządzania świadectw nie będzie też dotyczył m.in. zabytkowych kamienic, kościołów, a także budynków mieszkalnych, przeznaczonych do użytkowania nie dłużej niż cztery miesiące w roku. Zgodnie z regulacją takie świadectwo będą musiały mieć ponadto istniejące budynki o powierzchni użytkowej przekraczającej 500 m kw., a od 9 lipca 2015 r. - od 250 m kw. zajmowane przez: prokuraturę, wymiar sprawiedliwości i administrację publiczną. Budynki zajmowane przez te instytucje o powierzchni użytkowej od 250 m kw. będą musiały mieć świadectwa charakterystyki energetycznej zaraz po wejściu w życie przyszłej ustawy.
- 1
- 2
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)
Nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy.