W ramach Programu Narodów Zjednoczonych do spraw Osiedli Ludzkich – agendy ONZ zajmującej się urbanizacją i promocją zrównoważonego rozwoju ośrodków miejskich, pracownia architektoniczna Bjarke Ingels Group stworzyła wizję pierwszej na świecie zrównoważonej pływającej społeczności dla 10 tys. mieszkańców – Oceanix City.

Schemat pływającej osady gromadzi sześć dzielnic wokół chronionego portu centralnego. Większe wioski o powierzchni 12 hektarów mogą pomieścić do 1650 mieszkańców. Funkcje społeczne, rekreacyjne i handlowe są umieszczone wokół osłoniętego pierścienia wewnętrznego, aby zachęcić obywateli do gromadzenia się i przemieszczania po wodnym mieście. Mieszkańcy mogą z łatwością poruszać się po mieście za pomocą pojazdów elektrycznych.

Sześć połączonych dzielnic tworzy miasto liczące 10 tys. mieszkańców, którzy mają silne poczucie wspólnoty i tożsamości. Wszystkie społeczności, niezależnie od wielkości, będą traktować priorytetowo materiały pochodzące z lokalnych źródeł w budownictwie, w tym szybko rosnący bambus, który ma ujemny ślad węglowy i może być uprawiany na platformach.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU PROPERTYNEWS.PL