Jak prefabrykacja sobie radzi na polskim rynku? 

Rafał Kubrycht, dyrektor – prokurent firmy Praefa: Można powiedzieć, że wykorzystanie prefabrykacji w polskim budownictwie leży na niskim poziomie. Głównym powodem jest niechęć do tej technologii oraz mylne przekonanie, że jest droga. Tymczasem potencjalni klienci nie potrafią policzyć jej rzeczywistych kosztów. Nie można porównywać ceny budowy metra kwadratowego domu murowanego z prefabrykowanym nie uwzględniając faktu, iż w tym drugim są już, na przykład, gniazdka elektryczne w ścianach, które dodatkowo nie wymagają tynkowania. Nie ma prostego przelicznika. Zazwyczaj więc klienci dopiero po wybudowaniu domu technologią murowaną orientują się na ilu rzeczach podczas budowy można zaoszczędzić decydując się na prefabrykaty.

Dalej w wywiadzie:

• Jak szybko powstają obiekty w technologii prefabrykacji?

• Praefa ma w swoim portfolio również hotele: pięciogwiazdkowy Grand Hotel Tiffi w Iławie oraz Ibis w Toruniu. Co inwestorów przekonało do tej technologii ?

• Czy szybujące ceny robocizny i kłopoty z siłą roboczą nie sprzyjają rozwojowi prefabrykacji?

• W Danii Praefa zbudowała również akademik. Czy inwestorzy planujący budowę domów studenckich w Polsce zgłaszają się do firmy?

 

O budownictwie prefabrykowanym oraz budynkach zeroenergetycznych, efektywności energetycznej i energii odnawialnej w budownictwie i innych technologiach budowlanych przyszłości będziemy rozmawiać w trakcie 4 Buildings - nowego wydarzenia Grupy PTWP, zaplanowanego w dniach 15-17 listopada w MCK w Katowicach, na które już dziś zapraszamy: www.4buildings.pl.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU PROPERTYNEWS.PL