W ramach misji promowania technologii prefabrykowanej Pekabex być może w miastach, w których działają fabryki firmy, będzie realizować osiedla mieszkaniowe. Na razie zakłady pracują w Poznaniu, w Bielsku-Białej, w Gdańsku i Mszczonowie pod Warszawą.

- Ułatwi nam to logistykę inwestycji, bo mamy w tych ośrodkach sprawdzone ekipy montażowe. Transport stanowi ok. 5-10 proc. wartości produktu, więc nie jest to dominujący koszt. Jednak dla nas głównymi klientami są inni deweloperzy, inwestorzy i generalni wykonawcy. Deweloperem jesteśmy w Polsce trochę w celach marketingowych – osiedle Ja_Sielska jest showroomem - tłumaczy Przemysław Borek.

Za to w Szwecji Pekabex co roku realizuje około 1,2 – 1,3 tys. mieszkań jako generalny wykonawca konstrukcji prefabrykowanej. Równolegle z polskimi ekipami montażowymi pracują na budowie instalatorzy instalacji elektrycznych. Ogólnie około 25 proc. rocznej sprzedaży stanowi eksport. 

Jaką Pekabex ma przewagę konkurencyjną nad firmami szwedzkimi? 

Przemysław Borek: Elementy, które tam dostarczamy są dosyć wysoko przetworzonymi prefabrykatami. Wymagają dużych nakładów pracy ludzkiej. Tymczasem w Szwecji koszty pracy są średnio cztero-, pięciokrotnie wyższe niż w Polsce. Poza tym nowych zakładów w tym kraju się nie buduje. Szwedzi kupują moduły produkowane za granicą, ponieważ mają kłopoty ze znalezieniem odpowiedniej kadry. W Polsce trudności z pozyskaniem wykwalifikowanych pracowników również występują, jednak dotykają nas w zdecydowanie mniejszym stopniu.

O budownictwie prefabrykowanym oraz budynkach zeroenergetycznych, efektywności energetycznej i energii odnawialnej w budownictwie i innych technologiach budowlanych przyszłości będziemy rozmawiać w trakcie 4 Buildings - nowego wydarzenia Grupy PTWP, zaplanowanego w dniach 15-17 listopada w MCK w Katowicach, na które już dziś zapraszamy: www.4buildings.pl.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU PROPERTYNEWS.PL