Grunty znajdują się przy ulicy Białowieskiej, przy drodze prowadzącej z Bielska Podlaskiego do Hajnówki i Białowieży. To niezagospodarowana część terenu po dawnym Państwowym Ośrodku Maszynowym (POM), które będą teraz uzbrojone - poinformował PAP Kazimierz Dec z Urzędu Miasta w Bielsku Podlaskim.

Miasto Bielsk Podlaski liczy na to, że w lipcu podpisze z urzędem marszałkowskim w Białymstoku umowę na dofinansowanie uzbrojenia terenów inwestycyjnych i wkrótce po tym ogłosi przetarg na wyłonienie wykonawcy tych prac.

Roboty nad uzbrojeniem miałyby być prowadzone w 2013 r. Potrzebny jest m.in. wodociąg, kanalizacja, oświetlenie, ogrodzenie, stacja transformatorowa i sieć średniego napięcia. Na razie gruntem nie jest zainteresowana żadna konkretna firma. W sąsiedztwie tych nieruchomości działają już firmy z branż budowlanej, zielarskiej czy opakowań. Miasto próbowało już wcześniej sprzedać te tereny, ale nie było chętnych. Władze Bielska Podlaskiego liczą na to, że uzbrojenie sprawi, iż teren stanie się bardziej atrakcyjny - tłumaczy Dec.

Urząd marszałkowski ocenia, że uda się w całości zrealizować z wykorzystaniem środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) Województwa Podlaskiego zamierzenia związane z przygotowaniem terenów pod inwestycje przemysłowe w województwie.

Program przygotowania takich terenów zakładał, że do 2015 r. w Podlaskiem uzbrojonych zostanie ok. 70 ha gruntów. Już teraz wiadomo, że będzie to 75,1 ha. Już uzbrojono 41 ha - poinformowała w piątek PAP Barbara Likowska-Matys z urzędu marszałkowskiego w Białymstoku.

Dotychczas podpisano umowy na unijne dofinansowanie przygotowania terenów pod inwestycje na sumę 71,8 mln zł. Na podpisanie umów, oprócz samorządu Bielska Podlaskiego czekają jeszcze Łomża i Grajewo, których wnioski zostały już wcześniej pozytywnie ocenione. Urząd marszałkowski nie przewiduje kolejnych naborów na takie dotacje - dodała Likowska-Matys.

Dzięki unijnym pieniądzom z RPO tereny dla inwestorów powstały lub jeszcze mają powstać w Białymstoku, Czyżewie, Łomży, Grajewie, Wysokiem Mazowieckiem, Narewce, Łapach.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl