W kuluarach 28. Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju prezes poinformował, że w miniony poniedziałek KSSE wydała ostatnie pozwolenie na działalność w strefie, udzielone na starych zasadach. Przypomniał, że od 4 września obowiązuje nowe rozporządzenie dotyczące zasad udzielania wsparcia dla inwestycji, będące aktem wykonawczym do przyjętej wiosną tego roku Ustawy o wspieraniu nowych inwestycji.

Od września zachęty podatkowe dla inwestorów - przede wszystkim w postaci ulg w podatku dochodowym - są dostępne na całym obszarze Polski, a nie tylko na terenach SSE. Preferencje podatkowe zależą m.in. od miejsca inwestycji, jej charakteru, jakości tworzonych miejsc pracy, innowacyjności czy współpracy firm z nauką; premiowane mają być np. inwestycje w miastach średnich, tracących funkcje gospodarcze i społeczne.

"Od 4 września obowiązuje nowe rozporządzenie i nowa procedura udzielania zezwoleń - będą to decyzje administracyjne o wsparciu danych inwestycji. Mamy już parę projektów, które z niecierpliwością czekały na wejście w życie nowych przepisów" - powiedział PAP prezes Michałek, wskazując, iż także ci inwestorzy, z którymi rozmowy trwają już od jakiegoś czasu, będą musieli złożyć wnioski już na nowych zasadach.

Szef KSSE ocenił, że spółki zarządzające specjalnymi strefami ekonomicznymi są dobrze przygotowane do wdrożenia nowych przepisów, a ich rolą będzie przede pomoc przedsiębiorcom w przygotowaniu wniosków oraz dotarcie z informacją o nowych zasadach do inwestorów, także tych mikro, małych i średnich.

"Obecnie jeszcze nie wszyscy inwestorzy wiedzą np. jak uzyskać punkty za współpracę z uczelniami wyższymi, prace badawczo-rozwojowe, czy specjalistyczne miejsca pracy. Musimy pomóc im w tym, wypracowując czytelną praktykę postępowania" - wyjaśnił Michałek, przypominając, że obecnie dla uzyskania wsparcia kryteria jakościowe będą równie istotne jak ilościowe, związane z wielkością nakładów, ilością tworzonych miejsc pracy oraz stopą bezrobocia na danym terenie.

W ocenie prezesa KSSE nowe przepisy nie tylko pozwalają przedsiębiorcom na inwestowanie w wybranej przez siebie lokalizacji, a nie tylko - jak dotąd - na obszarze SSE, ale też otwierają szanse inwestowania dla małych polskich firm, które dotąd miały ograniczone możliwości uzyskania wsparcia w strefach.

"Będziemy koncentrować się na tym, żeby trafić do odbiorców z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Kluczem jest tu współpraca z organizacjami gospodarczymi i samorządem - uświadamianie, że jest taki mechanizm i można po niego sięgnąć" - mówił Michałek, zapowiadając, że do promocji nowych przepisów KSSE zamierza wykorzystać m.in. październikowy kongres małych i średnich przedsiębiorstw w Katowicach.

"Musimy dotrzeć także do tych przedsiębiorców, których nie stać na kosztowne usługi doradcze, a dodatkowo wypracować atrakcyjny mechanizm finansowania przedsięwzięć, np. we współpracy z bankami spółdzielczymi, BGK czy PKO BP" - powiedział prezes.

Przypomniał, że dotąd ok. 80 proc. inwestycji w woj. śląskim lokowano poza terenami SSE, a inwestorzy ci nie mieli szans na publiczne wsparcie - teraz również oni mają możliwość sięgnięcia po ulgi, jeśli spełnią kryteria udzielenia pomocy.

Aby zapewnić kadry dla inwestorów KSSE - we współpracy z wybranymi podmiotami - rozpocznie niebawem realizację projektu, w ramach którego w trzech lokalizacjach w woj. śląskim ma powstać ok. 200 mieszkań, przeznaczonych dla pracowników inwestujących w strefie firm, wraz z infrastrukturą.

"Ten projekt, który nazywamy +Pracownik Plus, Mieszkanie Plus+ został bardzo dobrze przyjęty, również przez przedsiębiorców. Obecnie koncentrujemy się na trzech inwestorach, z którymi chcemy zrobić pilotaż. Myślę, że do końca roku podpiszemy w tej sprawie umowy z przedsiębiorcami" - zadeklarował prezes Michałek, licząc na rozwój projektu m.in. we współpracy z samorządami, borykającymi się z problemami demograficznymi.

W Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej działa ponad 350 krajowych i międzynarodowych firm (w sumie wydano dla nich ponad 570 zezwoleń na działalność), które łącznie zainwestowały ponad 32 mld zł, tworząc ponad 75 tys. miejsc pracy. Ponad 60 proc. inwestorów stanowią firmy z branży motoryzacyjnej. W 2017 r. KSSE osiągnęła najlepszy wynik w swojej historii, pozyskując 58 nowych projektów o rekordowej dla KSSE wartości ponad 3,4 mld zł.

W tym roku duża część pozyskanych do września przez KSSE inwestycji to nowe przedsięwzięcia firm już działających w strefie. Prawie połowę tegorocznych projektów zrealizują firmy z polskim kapitałem. Wśród inwestorów dominują duże firmy, ale ponad jedna trzecia nowych przedsięwzięć przypada na mały i średni biznes.

Swoje projekty w KSSE zrealizują: Magnetti Marelli Poland i (dwukrotnie) Magnetti Marelli Suspension Systems, Tenneco Automotive, Pol-Technology, ZF TRW, BMZ Poland, AXA Stenman Poland, Ulus Metal, Tenglong Polska, Sanhua (AWECO Polska Appliance), Żywiec-Zdrój, Alpla, Best Poland, Seltre Production APC-BACK Europ Polska, Schade Polska, Unger Steel Polska, TRW Polska, Adient Foam Poland oraz polskie firmy: Linmot, Rosa, Bruki Trawinski, Pureko, EKOP, Elhand Transformatory, Pionart Konstrukcje, Profisystem CNC, Ekoland, Kronospan Prasa, Kronospan Recykling, Elektropoli oraz Bagsik, Pawlik i Wspólnicy.

Wśród tegorocznych inwestorów są firmy z Włoch, Niemiec, USA, a także spółki z kapitałem francuskim, austriackim, holenderskim, chińskim i tureckim.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl