Od września br. zachęty podatkowe dla inwestorów - przede wszystkim w postaci ulg w podatku dochodowym - są dostępne na całym obszarze Polski, a nie tylko na terenach włączonych do SSE. Preferencje podatkowe zależą m.in. od miejsca inwestycji, jej charakteru, jakości tworzonych miejsc pracy, innowacyjności czy współpracy firm z nauką. Przed tygodniem KSSE wydała pierwszą decyzję o wsparciu inwestycji na nowych zasadach; we wtorek wydano dwa kolejne takie postanowienia.

"Polska Strefa Inwestycji nabiera rozpędu. W KSSE mamy już kolejne dwie decyzje o wsparciu" - poinformował na Twitterze prezes KSSE Janusz Michałek.

Należąca do czeskiego inwestora firma Dul Radim Pl wybuduje w Prudniku - na terenie włączonym do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej - nowy zakład produkcji kamienia konglomerowanego (wytrzymały kamień z surowców naturalnych, stosowany w wykańczaniu wnętrz), wykorzystywanego w budownictwie. Dzięki wartej ponad 145 mln zł inwestycji pracę znajdzie 200 osób, wśród nich osoby z wyższym wykształceniem, z przygotowaniem inżynierskim.

Firma deklaruje wprowadzenie w swoim prudnickim zakładzie nowoczesnych rozwiązań technologicznych, pozwalających na produkcję wyrobów o wielkiej precyzji odwzorowania i jakości wykonania. Projekt zakłada także działalność badawczo-rozwojową, w tym współpracę ze szkołami branżowymi oraz wsparcie dla pracowników w zakresie podnoszenia ich kompetencji.

Firma MDM NT z siedzibą w Bielsku-Białej działa już w KSSE, jednak jej najnowsza inwestycja zlokalizowana będzie poza terenem strefy - nowe przepisy umożliwiają publiczne wsparcie także dla takich przedsięwzięć. Kosztem 110 mln zł inwestor wybuduje nowy zakład w Bażanowicach (powiat cieszyński), gdzie zatrudni 80 osób.

MDM NT jest m.in. producentem membran, folii budowlanych i akcesoriów dachowych. W nowym zakładzie chce wytwarzać włókniny (jako komponent do produkcji folii oraz samodzielny wyrób), wytłaczać tworzywa sztuczne i materiały termoplastyczne , produkować laminaty, folie, akcesoria i inne wyroby z tworzyw.

W myśl obecnych przepisów, obowiązuje nowa procedura związana z udzielaniem wsparcia dla inwestycji - spółki zarządzające specjalnymi strefami ekonomicznymi nie wydają już inwestorom - jak dotąd - pozwoleń na działalność w strefach, ale decyzje administracyjne o wsparciu poszczególnych inwestycji. Dotąd KSSE wydała trzy takie decyzje. Pierwsza - sprzed tygodnia - dotyczy wyspecjalizowanej w produkcji żelazostopów firmy Re Alloys z Łazisk Górnych, która zainwestuje ponad 100 mln zł w modernizację i rozbudowę zakładu oraz badania i rozwój.

Od początku tego roku KSSE pozyskała - na starych zasadach - 39 nowych inwestycji, wartych w sumie 1 mld 735 mln zł. Dzięki nim pracę w regionie znajdzie blisko 1,3 tys. osób, a prawie 13,8 tys. istniejących miejsc pracy zostanie utrzymanych. Wraz z trzema inwestycjami, które będą wspierane na nowych zasadach, łączna wartość tegorocznych inwestycji w KSSE sięga 2,1 mld zł, a liczba nowych miejsc pracy ok. 1,6 tys.

W Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej działa ponad 350 krajowych i międzynarodowych firm (w sumie wydano dla nich ponad 570 zezwoleń na działalność), które zainwestowały ponad 32 mld zł, tworząc ponad 75 tys. miejsc pracy. Ponad 60 proc. inwestorów stanowią firmy z branży motoryzacyjnej. W 2017 r. KSSE osiągnęła najlepszy wynik w swojej historii, pozyskując 58 nowych projektów o rekordowej dla KSSE wartości ponad 3,4 mld zł.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl