PARTNERZY PORTALU

Kolejne firmy starają się o wejście do SSE

Kolejne firmy starają się o wejście do SSE
Fot. Fotolia
  • Autor: PAP
  • Dodano: 12 wrz 2017 13:58

Blisko 50 zezwoleń udzieliła Agencja Rozwoju Przemysłu od początku tego roku do końca sierpnia na działalność w specjalnych strefach ekonomicznych - powiedział we wtorek wiceprezes ARP Andrzej Kensbok. Łączna wartość inwestycji ma wynieść prawie 1,5 mld zł.

"Specjalne strefy ekonomiczne to doskonałe miejsce do inwestowania (...). Tam inwestorzy otrzymują wszystko, co jest im potrzebne - zarówno jeśli chodzi o tereny, pozwolenia, możliwości rozwoju, ale też sąsiedztwo innych firm, życzliwe samorządy, profesjonalne władze, również powiatowe, które udzielają wszelkich zezwoleń" - mówił Kensbok podczas rozmowy w wPolsce.pl.

Wiceszef ARP przypomniał, że specjalne strefy ekonomiczne powstały po to, by zmniejszyć bezrobocie, ale teraz stają się w coraz większym stopniu parkami technologicznymi.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Może w niektórych gminach, jeszcze z wysokim bezrobociem, można dostrzec aspekt przynoszenia miejsc pracy (...). Natomiast w tych najlepiej rozwiniętych strefach, czyli np. w strefie mieleckiej, w Stalowej Woli, Tarnobrzegu czy w podstrefie w Kobierzycach pod Wrocławiem bezrobocie jest praktycznie zerowe. I efekt walki z bezrobociem już nie występuje. Występuje natomiast tworzenie kultury parku przemysłowego - czyli tego, że firma mała czy duża - obojętnie, czy polska, czy międzynarodowa - wchodząc tam może liczyć na dobre sąsiedztwo innych firm, na doskonałą infrastrukturę, na całe otoczenie pozastrefowe związane z logistyką, magazynowaniem, usługami prawnymi, doradztwem personalnym" - wyliczał.

Zaznaczył, że SSE "przeżywają w tym roku boom inwestycyjny". "W tym roku udzieliliśmy do końca sierpnia ok. 52-53 zezwolenia na łączną wartość prawie 1,5 mld zł. Praktycznie co tydzień rozpatrujemy kolejne wnioski. Są to, co ciekawe, w przeważającej większości - chyba 70 proc. - firmy polskie - i małe, i duże" - powiedział.

Niedawno wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki przedstawił w Krynicy Zdroju plany resortu rozwoju dotyczące specjalnych stref ekonomicznych. "W realny sposób chcemy zachęcać przedsiębiorstwa do inwestowania w różnych miejscach. Hasłem przewodnim tego nowego podejścia jest to, że cała Polska ma być strefą inwestycyjną" - mówił.

Ministerstwo Rozwoju planuje rozszerzyć zachęty inwestycyjne na obszar całej Polski, zamiast jedynie na terenach objętych SSE. Zwiększy to wartość nakładów inwestycyjnych w perspektywie 2027 r. do 117,2 mld zł. Do tego roku ma powstać w sumie 158,3 tys. miejsc pracy. Resort chce, by nowe rozwiązania weszły w życie z początkiem 2018 r.

"Cieszymy się z obecności tych mniejszych firm, chętnie je widzimy w naszych strefach, tak jak widzimy nowo ogłoszone przepisy dotyczące dalszego funkcjonowania stref ekonomicznych" - powiedział Kensbok.

W opinii wiceszefa ARP, ważną inwestycją na rynku motoryzacyjnym będzie fabryka baterii do samochodów elektrycznych koncernu koreańskiego LG Chem w Kobierzycach, w podstrefie strefy tarnobrzeskiej pod Wrocławiem. Powiedział, że inwestycja jest w fazie uruchamiania pierwszego etapu fabryki. "Ze źródeł koreańskich wiemy, że są złożone kolejne wnioski inwestycyjne. Te wnioski będą wkrótce rozpatrywane, a ich łączna wartość, czyli kolejne etapy inwestycji, które są przygotowywane, przekroczą 6 mld zł" - powiedział.

Jak zaznaczył, produkcja będzie skierowana w większości na eksport, ale LG będzie kooperowała z wieloma przedsiębiorstwami na terenie Polski. "Oczywiście niektóre z nich będą firmami koreańskimi - wiemy o tym, bo już złożyły wnioski inwestycyjne.(...) Ale my ze swojej strony przygotowujemy listę potencjalnych kooperantów polskich, którą chcemy przedstawić koncernowi LG już wkrótce" - zapowiedział.

Zaznaczył, że ARP chciałaby znajdować kooperantów w zakresie całych procesów technologicznych. "Chcemy, żeby to były firmy, które nie tylko mogą produkować komponenty, ale będą mogły włączać się w szersze procesy, np. w proces recyklingu baterii" - mówił.


WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)


Nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.204.56.185
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!