PARTNERZY PORTALU

Łódzka SSE podsumowuje działalność

Łódzka SSE podsumowuje działalność
Fot. Shutterstock
  • Autor: PAP
  • Dodano: 04 sty 2018 08:11

W 2017 roku w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej wydano o 40 proc. więcej zezwoleń niż rok wcześniej. Przybyło ponad tysiąc nowych miejsc pracy i zainwestowano ponad 1,2 mld zł.

"Cały ostatni rok naszej działalności można uznać za udany - wydaliśmy 26 zezwoleń na działalność w Strefie, czyli o dziesięć więcej niż w 2016 r. Liczba nowo utworzonych miejsc pracy to 1,2 tys. natomiast miejsc pracy utrzymanych w kolejnych latach jest ok. 5 tys." - podkreślił prezes ŁSSE Marek Michalik.

Na spotkaniu w środę władze ŁSSE podsumowały miniony rok, przypominając m.in. że w tym czasie obszar Strefy powiększył się o 338 ha. Nowe tereny pozyskano dla podstrefy w Ksawerowie, Piotrkowie Trybunalskim, Sieradzu, Opocznie; powstała także nowa podstrefa w Rozprzy.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Michalik zaznaczył, że jedną z najbardziej znaczących inwestycji w tym czasie była umowa z niemieckim koncernem Miele, który w budowę zakładu w podłódzkim Ksawerowie zainwestuje ok. 200 mln zł.

"W naszej opinii podstrefa w Ksawerowie, gdzie lokalne władze stworzyły bardzo dogodne warunki dla inwestorów, będzie się w najbliższym czasie rozwijać, skutecznie konkurując z Łodzią, która obecnie nie posiada tak atrakcyjnych terenów" - dodał.

W minionym roku ŁSSE otrzymała tytuł najlepszej strefy dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) w rankingu magazynu fDi, należącego do grupy Financial Times.

"W naszej strefie mamy coraz więcej propozycji skierowanych do MŚP, rośnie także zainteresowanie firm lokalnych działalnością w poszczególnych podstrefach. Obalamy w ŁSSE stereotyp, mówiący o tym, że strefy ekonomiczne są tylko dla dużych międzynarodowych korporacji" - powiedziała wiceprezes ŁSSE Agnieszka Sygitowicz.

Jednym z takich projektów jest uruchomiona w 2017 r. Strefa RozwoYou, czyli program edukacyjny, w którym ŁSSE przekazuje przedsiębiorcom wsparcie finansowe w postaci bonów rozwojowych na szkolenia, kursy, doradztwo czy studia podyplomowe. Do rozdania jest pula 24 mln zł. Do tej pory w ciągu trzech naborów podpisano prawie 200 umów z MŚP i wydano prawie 100 tys. bonów na kwotę 6 mln zł. Maksymalne dofinansowanie, o jakie mogą ubiegać się przedsiębiorcy to 80 proc. kosztów budżetów szkoleniowych.

ŁSSE realizuje także program Startup Spark, będący akceleratorem startupów i systemem wspierającym łączenie młodych innowacyjnych firm z dużymi przedsiębiorstwami, m.in. Procter&Gamble, Wielton, Ericsson, wielton, PGE, Pietrucha, Albea. Wsparcie uzyskało 27 startupów, planowane są kolejne odsłony projektu.

Formą wsparcia MŚP ma być też możliwość najmu powierzchni w nowej hali magazynowo-produkcyjnej połączonego z pomocą publiczną obowiązującą w Strefie. ŁSSE buduje ją w w odległości 6 km od centrum Łodzi; modułowa forma obiektu ma umożliwić adaptację pomieszczeń dla potrzeb różnych branż.

"Według umowy hala ma być gotowa w czerwcu 2018 roku" - podał Michalik.

Ostatni - ogłoszony w grudniu - projekt ŁSSE, który realizowany ma być wspólnie z Politechniką Łódzką to utworzenie Technikum Automatyki i Robotyki, kształcącego w poszukiwanym, a nieistniejącym obecnie w polskiej klasyfikacji, zawodzie technika automatyki i robotyki, sprofilowanym pod konkretne zapotrzebowanie pracodawców - zwłaszcza z obszaru ŁSSE. Otwarcie szkoły planowane jest na przyszły rok szkolny.

Po powiększeniu Łódzka SSE obejmuje powierzchnię ponad 1,7 tys. ha podzielonych na ponad 40 podstref, leżących na terenach trzech województw: łódzkiego, mazowieckiego i wielkopolskiego. W ciągu 20 lat działalności wydano w niej ponad 300 zezwoleń na działalność dla ponad 200 firm.


WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)


Nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.239.4.127
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!