PARTNERZY PORTALU

Mielecka strefa przyciąga inwestorów

Mielecka strefa przyciąga inwestorów
Fot. shutterstock
  • Autor: PAP
  • Dodano: 25 mar 2019 15:48

Od września 2018 r., kiedy w życie weszła ustawa o wspieraniu nowych inwestycji, Agencja Rozwoju Przemysłu, która zarządza mielecką Specjalną Strefą Ekonomiczną, wydała 16 decyzji o wsparciu, na kwotę ponad 650 mln zł. Inwestorzy zadeklarowali utworzenie niemal 200 miejsc pracy.

Jak poinformował dyr. mieleckiego oddział ARP Krzysztof Ślęzak, wraz z wejściem w życie ustawy o wspieraniu inwestycji pojawiły się nowe wyzwania.

"To przede wszystkim konieczność większego zaangażowania w pozyskanie inwestorów w naszym obszarze inwestycyjnym (w woj. podkarpackim i lubelskim). Można śmiało powiedzieć, że stanęliśmy na wysokości zadania: ustawa działa od pół roku, a my możemy się już pochwalić 16 decyzjami. Planowane nakłady inwestycyjne w efekcie tych decyzji to prawie 653 mln złotych i niemal 200 nowych miejsc pracy" - dodał.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Ślęzak podkreślił, że to bardzo dobry wynik, biorąc pod uwagę liczbę zmian legislacyjnych związanych z rozporządzeniem.

Spośród wydanych decyzji największe nakłady inwestycyjne zadeklarowały Drukarnia Dako Kozioł i Wspólnicy - przedsiębiorstwo z branży opakowań z tektury litej i falistej oraz Olimp Laboratories - firma z branży suplementów diety i produktów leczniczych. Obie firmy zainwestują po niemal 152 mln zł.

80 mln zł zainwestuje w zakład w Rzeszowie producent precyzyjnych systemów oraz części lotniczych Consolidated Precision Products. Niewiele mniej wyda Sanok Rubber Company - producent wyrobów gumowych dla branży motoryzacyjnej planuje nakłady w wysokości 70 mln zł, które m.in. pozwolą na rozbudowę nowego zakładu.

Z kolei producent osi i zawieszeń do maszyn rolniczych ADR Polska zainwestuje 60 mln zł, a firma MARMA Polskie Folie, która produkuje wyroby z tworzyw sztucznych, m.in.: opakowania i folie, przeznaczy na inwestycje w powiecie przeworskim ponad 53 mln.

Jak wynika z danych przedstawionych przez ARP, prawie połowa z wydanych decyzji dotyczyła mikro-, małych i średnich firm. Wśród nich są m.in. Dariusz Charysz BRIXTON - producent mebli do wyposażenia sklepów, który na inwestycje planuje przeznaczyć 800 tys. zł; natomiast producent wyrobów z branży drzewnej Grzegorz Dydyk Firma Usługowo-Handlowa "For-Drew" zainwestuje w swój rozwój 2 mln zł.

Zdaniem Ślęzaka, bliska współpraca z samorządami i aktywność samych przedsiębiorców sprawiają, że na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie jest bardzo dobry klimat dla inwestycji.

"Wiemy jednak, że potrzeby inwestorów zmieniają się i bardzo ważne jest, żeby potrafić na bieżąco im sprostać. Obecnie takim oczekiwaniem jest dostęp do gotowych hal produkcyjnych czy przestrzeni magazynowych. Dlatego naszym najważniejszym wyzwaniem jest budowa kolejnych obiektów przemysłowych" - zaznaczył.

ARP planuje budowę nowoczesnych hal przemysłowych w Mielcu i Zaczerniu.

Jak podkreślił Ślęzak, hale będą spełniać wszelkie standardy dla obiektów tej kategorii. "Ten sam schemat planujemy zastosować również w przypadku Krosna, gdzie wkrótce zakupimy teren pod budowę obiektu. Warto podkreślić, że hale powstaną w świetnych lokalizacjach, w bezpośrednim sąsiedztwie lotnisk i blisko ważnych węzłów komunikacyjnych tj. A4 i projektowanej S19" - stwierdził dyrektor mieleckiego oddziału.

Po wejściu w życie ustawy o wspieraniu inwestycji w kompetencjach mieleckiego oddziału ARP znalazło się 17 powiatów oraz 2 miasta na prawach powiatu z Podkarpacia oraz 3 powiaty i 1 miasto na prawach powiatu z Lubelszczyzny. (PAP)

autor: Wojciech Huk

huk/ je/


WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)


Nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 35.168.110.128
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!