W podrzeszowskiej Jasionce podpisany został list intencyjny w sprawie utworzenia Parku Przemysłowo-Technologicznego Nowa Sarzyna. List podpisali burmistrz miasta Andrzej Rychel i prezes Ciech Sarzyna Mariusz Grelewicz.

Burmistrz podkreślił, że powstanie parku będzie miało ogromny wpływ na rozwój nie tylko gminy, ale całego regionu. "Dołożę wszelkich starań, aby nasza wspólna inicjatywa - miasta i firmy Ciech - służyła rozwojowi Nowej Sarzyny oraz lokalnych przedsiębiorców, którzy mogą liczyć na nasze wsparcie i dobrą współpracę" - dodał Rychel.

Natomiast prezes Ciech Sarzyna Mariusz Grelewicz powiedział, że park powstanie na terenie należącym do firmy. "Jesteśmy właścicielem 500 ha, ale wykorzystujemy tylko 100 ha. Chcemy więc częścią niewykorzystanego obszaru podzielić się z miastem oraz z inwestorami. Samorząd otrzyma od nas 10 ha za symboliczną złotówkę" - zapowiedział.

Teren, który otrzyma samorząd ma być przeznaczony głównie pod małe i średnie inwestycje.

Grelewicz podkreślił, że tereny parku jest doskonale przystosowany do prowadzenia działalności przemysłowej; jest wyposażony w niezbędną infrastrukturę techniczną ma dostęp m.in. do pary, gazu, prądu, wody i kanalizacji przemysłowej. "Jest tam wszystko, co jest potrzebne do prowadzenia działalności, szczególnie działalności chemicznej" - dodał.

Prezes Ciech Sarzyna przypomniał, że w bezpośrednim sąsiedztwie firmy już jest ulokowanych ok. 20 podmiotów. "Nie ukrywamy, że dla nas najlepszym rozwiązaniem będzie, jeśli park przyciągnie naszych dostawców lub odbiorców. Na to liczymy, powołując park technologiczny" - stwierdził Grelewicz.

Podpisanie listu miało miejsce w Inkubatorze Technologicznym Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego Aeropolis, który prowadzony jest przez Rzeszowską Agencję Rozwoju Regionalnego (RARR). Prezes RARR Mariusz Bednarz powiedział, że agencja będzie pomagała w szukaniu inwestorów dla nowego parku technologicznego.

"Chcemy być agencją, która będzie miała pod swoją opieką wszystkie miejsca inwestycyjne w regionie. Miejsce, gdzie powstanie park jest predysponowane, jak żadne inne do umiejscowienia tam przemysłu chemicznego" - mówił Bednarz.

Park Przemysłowo-Technologiczny Nowa Sarzyna powstanie w dwóch etapach. W pierwszym etapie obszar parku wyniesie ponad 14 ha. Teren ten jest już przygotowany pod inwestorów. W drugim etapie dla inwestorów przygotowane zostanie 60 ha. Teren będzie gotowy za rok.

Ciech Sarzyna jest jedną z kluczowych spółek Grupy Ciech. Firma specjalizuje się w produkcji środków ochrony roślin (agro) oraz żywic. W zakładzie pracuje ok. 500 osób. Jest największym producentem środków ochrony roślin w Polsce, a także głównym dostawcą żywic na rynku krajowym.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl