O ostatnim etapie prac związanych z rewitalizacją przemysłowych przestrzeni dawnej zabytkowej elektrowni EC1, w których mają funkcjonować instytucje kultury, edukacji i rozrywki poinformowała we wtorek na spotkaniu z mediami prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

"Zaczynamy końcowy etap przemian dotyczących EC1, w której zrewitalizowanej części EC1 Wschód będzie znajdowało się Narodowe Centrum Kultury Filmowej, a w EC1 Zachód - Centrum Nauki i Techniki. Teraz zaś rozpoczynamy remont EC1 Południowy Wschód" - powiedziała.

Szacowana wartość inwestycji to 20 mln zł brutto, z czego blisko 14 mln ma pochodzić z funduszy unijnych. Środki udało się pozyskać po pomyślnej ocenie formalnej i merytorycznej projektu pod koniec ubiegłego roku. Jak dodała Zdanowska, do 9 stycznia br. wykonawcy mogą zgłaszać oferty w ogłoszonym przetargu. Roboty mają rozpocząć się w tym roku.

"Na prace rewitalizacyjne przewidzieliśmy 23 miesiące od momentu podpisania umowy. Na dalszych etapach będziemy ogłaszali przetargi dotyczące wyposażenia. Zakładamy, że cały projekt zakończy się do końca 2018 roku" - powiedziała kierownik Wydziału Rozwoju "EC1 Łódź - Miasto Kultury" Magdalena Kosiada-Sylburska.

Rewitalizacją zostaną objęte budynki dawnych warsztatów mechanicznych, które w przeszłości obsługiwały elektrociepłownię. Obecnie znajdują się one w złym stanie technicznym. Po zakończeniu ich renowacji i rozbudowie, na powierzchni ok. 2,5 tys. m kw. swoją siedzibę będzie miało Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej.

"Równolegle do prac związanych z modernizacją, trwają prace merytoryczne nad przygotowaniem programu centrum. W części będziemy instytucją otwartą dla wszystkich, w której będzie można korzystać z najnowszych osiągnięć przemysłu gier komputerowych, zapoznawać się z najnowszymi komiksami. Będą też specjalne sale prezentujące nowe technologie i pierwsza w Polsce trzykondygnacyjna galeria komiksu. Będziemy także edukować w zakresie tworzenia aplikacji oraz komiksów" - podkreślił dyrektor Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej Adam Radoń.

Znajdujący się w centrum Łodzi kompleks "EC1 Łódź - Miasto Kultury" to jeden z głównych - obok nowego dworca Łódź-Fabryczna - obiektów tzw. Nowego Centrum Łodzi (NCŁ) - projektu rewitalizacyjnego obejmującego obszar ok. 100 ha, które w ciągu najbliższych lat ma zamienić się w atrakcyjną przestrzeń publiczną.

Proces rewitalizacji EC1 prowadzony pod nadzorem konserwatorskim rozpoczął się w 2010 r. Do tej pory w EC1 Wschód i EC1 Zachód gruntownie odnowiono łącznie ok. 38 tys. powierzchni za 265 mln zł. Mieszczą się w nich m.in. nowoczesne planetarium, które w ciągu roku działalności odwiedziło blisko 150 tys. widzów; Narodowe Centrum Kultury Filmowej i Łódź Film Commission oraz największe w Polsce Centrum Nauki i Techniki, którego otwarcie zaplanowane jest na 17 listopada br. 

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl