"Tu nie ma żadnej doktryny, to jest temat na analizę, która będzie przeprowadzona. Również w ramach konsultacji, ponieważ nie wyobrażam sobie, że można by było taką zmianę przeprowadzić tylko i wyłącznie przy biurku, za zamkniętymi drzwiami. Będziemy musieli rozmawiać z samorządowcami, będzie również analiza, która dotyka spraw finansowych, ponieważ mamy ostatni etap projekcji środków unijnych i jest bardzo ważne, żeby nie zrobić w tym obszarze żadnego błędu. To wszystko będzie przedmiotem rozmów, ale nie ma żadnych podjętych decyzji w tym zakresie" - powiedział Sipiera.

Nowy wojewoda mazowiecki podkreślił, że zależy mu na równomiernym rozwoju Mazowsza. Według badania Urzędu Statystycznego w Warszawie, województwo mazowieckie jest obszarem znacznie rozwarstwionym i generalnie dzieli się na zamożną Warszawę wraz z otaczającymi ją powiatami oraz na biedniejsze powiaty położone na północy i południu województwa mazowieckiego, m.in. powiat szydłowiecki, przysuski czy sierpecki.

Sipiera powiedział, że gminy i powiaty położone poza centrum województwa mają często niewystarczające środki finansowe. Dodał, że na początku przyszłego roku spotka się ze starostami i z przewodniczącym konwentu starostów. "Jest nowe otwarcie, nowy rząd, deklarowaliśmy, że zależy nam na tym, żeby państwo równomiernie się rozwijało, nie tylko ośrodki, które są bogatsze i naturalnie ściągają kapitał" - podkreślił Sipiera.

Dodał, że tworząc plany rozwojowe należy uwzględniać rozwój całego województwa, a nie tylko wybranych rejonów. "Oczywiście kapitału nie da się na siłę zmusić do pewnych rzeczy, natomiast trzeba stwarzać warunki, żeby on był zainteresowany lokalizacją w innych miejscach. To też jest kwestia infrastruktury kolejowej, również drogowej. To trzeba robić na pewno i to będzie zmieniało oblicze Mazowsza" - powiedział Sipiera.

Pytany o swoje priorytety, powiedział, że to przede wszystkim realizacja programu rządu. Natomiast w sprawach bieżącej działalności wojewody mazowieckiego, to współpraca z samorządami.

Dodał, że "drugi aspekt, który jest bezwzględnie konieczny i jest wykonywany przez wojewodę, to nadzór nad legalnością działania samorządu". "Będę podkreślał, w każdym miejscu, że praworządność jest tym, co obowiązuje wszystkich, nie wybranych. Samorządy powinny działać zgodnie z prawem i w ramach prawa. Doskonale wiem, że są takie miejsca, takie enklawy, gdzie występuje przekonanie, że jesteśmy tak daleko od ośrodków władzy i jakichkolwiek decydentów, że możemy robić o wiele więcej niż nam prawo pozwala" - powiedział Sipiera.

Pytany o najważniejsze priorytety w obszarze inwestycji drogowych i kolejowych, wskazał m.in. na zwieńczenie budowy tzw. paszkowianki, czyli połączenia autostrady A2 z drogami S8 i S7.

"Cały rejon południowo-zachodni Mazowsza na to czeka, cała gigantyczna logistyka, która się teraz rozwija w tym rejonie - wielkie centrum konferencyjno-handlowo-wystawiennicze w Nadarzynie, wielkie centra logistyczne wzdłuż autostrady A2 wymagają tego, żeby ta droga była" - podkreślił wojewoda mazowiecki.

Sipiera był również pytany, czy powstanie linia kolejowa z Modlina do Płocka, co w czasie kampanii wyborczej obiecywali kandydaci PiS z okręgu płockiego. "Skoro obiecywali, to mieli też przesłanki, że jest to bardzo ważna inwestycja, czyli nie obiecywali rzeczy niemożliwych. Oczywiście będziemy o tym rozmawiali i będzie to przedmiotem analizy" - ocenił Sipiera.

Przedmiotem rozmów ma być również sytuacja lotniska w Radomiu. "To wymaga rozmów, zarówno z prezydentem Radomia, jak i posłami z tamtej ziemi. Po zapoznaniu się z tą tematyką muszę rozmawiać z przedstawicielami rządu, którzy będą mogli pomóc mi ten problem rozwiązać" - powiedział Sipiera.

Regularne połączenia lotnicze z Radomia trwały tylko przez dwa i pół miesiąca. Pierwszy lot samolotu pasażerskiego z radomskiego portu odbył się na początku września. Jednak już w październiku - z powodu braku pasażerów - z lotów z Radomia do Pragi wycofał się czeski przewoźnik narodowy Czech Airlines. Następnie, w listopadzie, z lotów do Rygi zrezygnowały łotewskie linie Air Baltic. Uruchomienie lotniska kosztowało miasto Radom około 100 mln zł.

Przed objęciem funkcji wojewody mazowieckiego Sipiera był starostą powiatu pruszkowskiego. Sipiera jest członkiem PiS i wieloletnim działaczem samorządu w Pruszkowie i Warszawie. W latach 1998-2014 był radnym powiatu pruszkowskiego.

W ubiegłorocznych wyborach samorządowych był liderem listy PiS w wyborach do rady powiatu pruszkowskiego. Po wyborach został starostą pruszkowskim - po raz drugi. Pierwszy raz funkcję tę pełnił w latach 1998-2002.

Po zakończeniu w 2002 r. sprawowania funkcji starosty pruszkowskiego, w latach 2002-2005 był zastępcą burmistrza stołecznej Pragi Północ, a później (2005-2006) burmistrzem dzielnicy Wola.

Od 1990 roku zaangażował się w życie polityczne - został działaczem Porozumienia Centrum. Był szefem koła PC w Pruszkowie oraz członkiem zarządu głównego tego ugrupowania. W 2001 r. włączył się w tworzenie Prawa i Sprawiedliwości - od 2013 r. był sekretarzem struktur miejskich i powiatowych PiS w Pruszkowie.

Sipiera zastąpił Jacka Kozłowskiego (PO), który sprawował funkcję wojewody mazowieckiego od 2007 roku.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl