Jak wskazano, nowością w majowym portfolio PAIH są projekty m.in. z Singapuru. Ponadto, podkreślono, że "rośnie grupa inwestycji z segmentu elektromobilności". "W maju ta grupa projektów stała się sektorowym liderem portfela projektów inwestycyjnych obsługiwanych przez PAIH" - podała Polska Agencja Inwestycji i Handlu.

"W skali roku wartość tego portfela urosła aż o 1,659 mld euro. Za wzrosty odpowiadają między innymi firmy niemieckie, których łączna wartość inwestycji wspieranych przez Agencję zwiększyła się trzykrotnie rok do roku - z 560,5 mln euro do aż 1,5 mld euro" - wyjaśniono.

Jak podała PAIH, rok temu Państwo Środka realizowało przy pomocy Agencji sześć projektów wartych ponad 421 mln euro, a obecnie to 12 inwestycji o wartych 1,326 mld euro.

Dodano, że dwukrotny wzrost wartości portfela w ciągu ostatniego roku odnotowano też w przypadku Korei Południowej, która prowadzi sześć projektów o wartości 232,6 mln euro (w maju 2017 r. było to siedem inwestycji za 125 mln euro). Także Turcja podwoiła swoje zaangażowanie - z trzech do sześciu projektów, obecnie szacowanych na 99,9 mln euro. Jak podkreślono, dominującą grupę inwestorów znad Bosforu stanowią firmy motoryzacyjne.

Jak wynika z majowych danych PAIH, najwięcej inwestycji prowadzą: USA (57 projekty o wartość 1,055 mld euro), Niemcy (25 projektów wartych 1,546 mld euro) oraz Japonia (13 projektów o wartości 609,7 mln euro). Kraje, których projekty w 2018 roku po raz pierwszy weszły do obsługi Agencji to Singapur, z którego pochodzą cztery inwestycje o wartości 15 mln euro, m.in. z sektora nowoczesnych usług dla biznesu i dóbr szybkozbywalnych.

Podano, że do PAIH, po dziesięciu latach, wracają inwestorzy z Portugalii. "Obecnie firmy z tego kraju prowadzą w Agencji trzy inwestycje - głównie motoryzacyjne (ich wartość to 30 mln euro, 300 planowanych miejsc pracy)" - zaznaczono.

"Pojawienie się inwestycji singapurskich w portfelu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu jest bezpośrednią konsekwencją intensywnej pracy Zagranicznego Biura Handlowego PAIH w Singapurze. Na przykładzie singapurskim widać, że sprawdza się wybrany przez nas model dwutorowego wsparcia biznesu. Grupa polskich innowatorów, której pomogliśmy wejść na rynek azjatyckiej Doliny Krzemowej stale rośnie, jednocześnie skutecznie zachęcamy lokalny biznes do realizacji przedsięwzięć w Polsce" - wyjaśnił, cytowany w komunikacie, wiceprezes PAIH Krzysztof Senger.

Zdaniem Sengera można mówić o pojawieniu się nowej kategorii inwestycji na rynku polskim. "Z racji na rosnące zainteresowanie Polską firm działających w branży pojazdów elektrycznych, w 2018 roku postanowiliśmy wyodrębnić kategorię elektromobilność z grupy wszystkich projektów obsługiwanych przez PAIH" - wyjaśnił wiceszef PAIH.

Jak dodał, projekty z kategorii elektromobilność są "sektorowym liderem portfela PAIH". Ich wartość wynosi 1,250 mld euro, a potencjalne zatrudnienie, które mogą dać sięga 3,7 tys. miejsc pracy - zaznaczył.

Pod względem liczby projektów liderami sektorowymi inwestycji wspieranych przez PAIH są nowoczesne usługi dla biznesu (w tym projekty typu usług wspólnych czy IT). Agencja prowadzi 57 projektów tego typu o wartości 157,65 mln euro. Na drugiej pozycji jest motoryzacja (33 projekty o wartości 744,2 mln euro), a na trzeciej - sektor badań i rozwoju (17 projektów o wartości 10,8 mln euro).

W tym roku PAIH zakończyła realizację 16 projektów inwestycyjnych wartych ponad 300 mln euro.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl