PARTNERZY PORTALU

Pomorski Park Naukowo-Technologiczny i Pomorska SSE pomogą firmom rozwijać skrzydła. Ale nie za darmo

Pomorski Park Naukowo-Technologiczny i Pomorska SSE pomogą firmom rozwijać skrzydła. Ale nie za darmo
Fot. Fotolia
  • Autor: PAP
  • Dodano: 17 lis 2017 15:41

Minimum stu przedsiębiorców na Pomorzu będzie mogło skorzystać z zaawansowanych, nowych lub ulepszonych usług świadczonych przez instytucje otoczenia biznesu, np. w zakresie badań patentowych i analiz chemicznych. Za usługi trzeba będzie płacić.

W piątek w Gdańsku marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk i wiceprezydent Gdyni Katarzyna Gruszecka - Spychała podpisali umowę o dofinansowaniu projektu Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego "Budowa gotowości parków naukowo-technologicznych i inkubatorów w Obszarze Metropolitalnym Gdańsk-Gdynia-Sopot do świadczenia nowych lub ulepszonych specjalistycznych usług proinnowacyjnych wraz ze stworzeniem kompleksowej platformy współpracy".

Na ten cel z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 przeznaczono prawie 6,5 mln zł. Wartość projektu, który realizowany będzie do maja 2020 roku, to ponad 7,6 mln zł. Będą go realizować trzy instytucje otoczenia biznesu znajdujące się na Obszarze Metropolitalnym Gdańsk-Gdynia-Sopot (OMG-G-S): Pomorski Park Naukowo-Technologiczny (PPNT), Fundacja Gospodarcza i Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna (PSSE).

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Dyrektor Departamentu Programów Regionalnych Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego Jan Szymański wyjaśnił, że w ramach projektu PPNT, Fundacja Gospodarcza i PSSE mają zbudować ofertę specjalistycznych usług doradczych dla przedsiębiorców, które następnie mają pomóc firmom w przygotowaniu ich nowych produktów czy usług.

Projekt zakłada, że te trzy instytucje podniosą kompetencje swoich kadr i rozszerzą swoją ofertę, tak aby pomorskim MŚP świadczyć 10 usług w zakresie: badań patentowych, analizy chemicznej oraz biotechnologii na indywidualne zapotrzebowanie klienta w laboratorium PPNT, usług doradczych w zakresie "od prototypu do produktu" w laboratorium wdrożeniowym. PSSE ma stworzyć Multimedialne Centrum Human Resources, Centrum Innowacyjnych Rozwiązań oraz Social Media Planner.

Dyrektor biura OMG-G-S Michał Glaser zaznaczył, że "ważne aby przedsiębiorcy w obszarze metropolitalnym, którzy potrzebują rady, specjalistycznej pomocy w rozwijaniu swojej działalności nie musieli jej szukać indywidualnie w kraju czy zagranicą, tylko żeby mogły skorzystać z mającego powstać jednolitego systemu wsparcia biznesu". "To nie chodzi o proste usługi, ale o usługi, za które przedsiębiorcy byliby skłonni też płacić, bo takie są wymagania KE" - wyjaśnił. "Pomorska firma ma np. jakiś produkt chemiczny i chce go jeszcze poddać wielu testom i żeby nie musiała z tym jechać np. do Berlina, to w Trójmieście zostanie stworzone laboratorium biotechnologiczne, z którego będzie mogła skorzystać za rozsądną opłatę" - tłumaczył.

Anna Kawa z PPNT powiedziała, że dzięki realizacji projektu MŚP otrzymają specjalistyczną pomoc w zakresie innowacyjności i rozwoju. Dodała, że część usług powinna być dostępna dla przedsiębiorców już w przyszłym roku. Podkreśliła, że celem realizowanego projektu jest wsparcie firm w dalszym ich rozwoju, ułatwienie pracy i działalności na rynku, zwłaszcza w zakresie innowacyjności. "To też jest sposób na przyciągnięcie firm do parku naukowo - technologicznego czy innych firm otoczenia biznesu" - mówiła.

Podpisana umowa jest częścią Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) realizowanych wspólnie przez samorząd województwa oraz samorządy na Obszarze Metropolitalnym Gdańsk-Gdynia-Sopot. Szymański poinformował, że podpisana umowa jest już 75. w ramach ZIT. Wartość tych umów to 1,2 mld zł, z czego 910 mln zł stanowi dofinansowanie z UE. Do podpisania zostały jeszcze tylko dwie umowy, z których jedna dotyczy biletu metropolitalnego. (PAP)

autor: Bożena Leszczyńska

edytor: Anna Mackiewicz

bls/ amac/


WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)


Nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.207.133.27
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!