PARTNERZY PORTALU

Rośnie zainteresowanie obiektami zabytkowymi ANR

  • Autor: PAP
  • Dodano: 07 maj 2012 08:35

Wzrosło zainteresowanie nabyciem obiektów zabytkowych będących w zasobach Agencji Nieruchomości w Gdańsku. ANR posiada 24 nieruchomości zabytkowe. Kupnem obiektów zainteresowane są głównie spółki.

Jak poinformował PAP Tadeusz Wiśniewski z Oddziału Terenowego ANR w Gdańsku, "złożono oferty nabycia Pałacu w Karżnicy, dworu w Grzymałach a przejęciem dworu w Stążkach jest zainteresowana Gmina Mikołajki Pomorskie". Do sprzedaży przygotowywany jest też zespół pałacowo-parkowy w miejscowości Gockowo gm. Rzeczenica.

Obiekt zabytkowy można kupić w przetargu; osoby fizyczne lub prawne, które miały obiekt w dzierżawie wieloletniej, mogą kupić go bez przetargu.

Wiśniewski zwrócił uwagę, że kupnem obiektów zainteresowane są głównie osoby prawne, zwłaszcza spółki.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Podkreślił, że "formą pomocy w zagospodarowaniu obiektu zabytkowego nabytego od ANR jest stosowanie ustawowej 50-proc. ulgi od ceny sprzedaży". "Nabywca może skorzystać z tej ulgi, ale tylko wtedy, gdy te 50 proc. ceny zainwestuje w odnowienie obiektu" - wyjaśnił. "Ten proces jest zabezpieczony hipotecznie" - podkreślił.

Agencja może też nieodpłatnie przekazać zabytek gminie, na terenie której obiekt się znajduje.

Poinformował, że w zasobach gdańskiego oddziału ANR są 24 nieruchomości zabytkowe, w tym 8 zespołów dworsko-parkowych (będących w dzierżawie), 9 zespołów dworsko-parkowych (administrowanych przez ANR) i 7 parków wpisanych do rejestru zabytków (dzierżawionych lub administrowanych przez ANR). Zaznaczył, że agencja "nie posiada szacowanej wartości tych obiektów".

Od początku działalności ANR w Gdańsku przejęła 144 nieruchomości zabytkowe, znajdujące się w rejestrze pomorskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków. Do końca 2011 r. trwale rozdysponowała 120 zespołów dworsko-parkowych, w tym 110 sprzedała, 8 nieodpłatnie przekazała jednostkom samorządu terytorialnego a 2 przekazała innym podmiotom.

Wiśniewski poinformował, że oddział ANR w Gdańsku w latach 2000-2011 przeprowadził remonty obiektów zabytkowych na łączną kwotę prawie 5,5 mln zł. Wyremontowano dwory m.in. w Klecewie, Cygusach, Ramzach Małych, Grzymałach, Stążkach, Karżnicy i w Mleczewie.

Do końca II kwartału 2012 r. przewiduje się ukończenie remontu zabytkowej oficyny w miejscowości Koniecwałd gm. Sztum. W 2012 r. zaplanowano również wykonanie remontu pałacu w Czerninie gm. Sztum.

Wiśniewski podkreślił, że "podstawowym celem Agencji, a zarazem najwłaściwszą formą zagospodarowania obiektów zabytkowych (preferowaną także przez Wojewódzkich Konserwatorów Zabytków) jest ich docelowe rozdysponowanie, czyli sprzedaż, nieodpłatne przekazanie (np. gminom) lub wniesienie do spółek w formie aportu rzeczowego".

Znaczna część obiektów zabytkowych będących w Zasobie Agencji powstała w okresie między rozbiorami a dwudziestoleciem międzywojennym. Po II wojnie światowej część majątków z obiektami zabytkowymi oddano w zarząd państwowych gospodarstw rolnych. W dworach i pałacach lokowano biura państwowych gospodarstw rolnych, świetlice zakładowe, a często wykorzystywano je również jako magazyny. Wiele dworów i pałaców przeznaczono na lokale mieszkalne dla pracowników PGR-ów.

Na początku lat 90-tych, po likwidacji PGR, Agencja przyjęła do Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa łącznie 2323 obiekty wpisane do rejestru zabytków. 70 proc. z nich wymagało natychmiastowych prac zabezpieczających, remontowych i konserwatorskich. Większość obiektów zabytkowych sprzedano.


WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)


Nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.235.228.219
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!