• W przyszłości mamy zamiar rozwijać infrastrukturę biurową w mieście oraz kontynuować działania na rzecz rozwoju sektora morskiej energetyki wiatrowej w województwie pomorskim – mówi Agnieszka Rodak, prezes zarządu Rumia Invest Park.
  • Obecnie na liście zainteresowanych terenami inwestycyjnymi w Rumi jest ok. 30 podmiotów.
  • Rumia Invest Park jest w trakcie budowy wielofunkcyjnej, nowoczesnej hali modułowej dla małego biznesu. Pierwsi najemcy wprowadzą się w 2023 r.
  • Spółka postanowiła zaangażować się w segment morskich farm wiatrowych.

Rumia Invest Park od kilku lat znajduje się na celowniku inwestorów. Skąd taka popularność terenów inwestycyjnych?

Agnieszka Rodak: Rumia jest bezpośrednią sąsiadką Gdyni. Rzeczywiste granice pomiędzy naszym miastem a rdzeniem trójmiasta uległy zatarciu. Rumskie tereny inwestycyjne posiadają atrakcyjną lokalizację - są położone w niewielkiej odległości od portu w Gdyni oraz od głównych szlaków komunikacyjnych województwa pomorskiego. Wykorzystanie tego potencjału wymagało jednak podjęcia odważnych decyzji w samorządzie. Dlatego burmistrz oraz miejscy radni zdecydowali o utworzeniu w 2017 roku spółki celowej, której zadaniem było scalenie gruntów i budowa infrastruktury w terenach inwestycyjnych.

Jakie są efekty tej decyzji?

Powstała kompleksowa oferta inwestycyjna a działki bardzo szybko znalazły nabywców. Obecnie kilkadziesiąt podmiotów czeka na liście rezerwowej. Na części nieruchomości inwestorzy już prowadzą swoją działalność biznesową, część jest w fazie projektowania nowej infrastruktury.

O terenach inwestycyjnych będziemy rozmawiać podczas PROPERTY FORUM 2022, które odbędzie się 19-20 września, w hotelu Sheraton Grand Warsaw, w Warszawie.

ZAREJESTRUJ SIĘ NA WYDARZENIE

Spółka Rumia Invest Park, poza podstawowymi zadaniami, świadczy również swoim inwestorom opiekę w trakcie oraz w fazie poinwestycyjnej. Ułatwiamy ścieżkę administracyjną pomiędzy urzędami miejskimi i powiatowymi a także wskazujemy przedsiębiorcom możliwości pozyskania dodatkowego finansowania i zwolnień strefowych m.in.  poprzez ścisłą współpracę z podmiotami takimi jak Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, Agencja Rozwoju Przemysłu czy Agencja Rozwoju Pomorza.

Agnieszka Rodak, prezes zarządu Rumia Invest Park. mat.pras.
Agnieszka Rodak, prezes zarządu Rumia Invest Park. mat.pras.

Czy aktualna sytuacja geopolityczna i gospodarcza wpłynęła na poziom zainteresowania firm szukających nowej lokalizacji dla biznesu?

Spółka nie odczuła spadku zainteresowania inwestowaniem w Rumi – do dzisiaj żaden z inwestorów nie zrezygnował z planów rozwoju swojej działalności w naszej strefie, a nowi przedsiębiorcy ciągle zgłaszają swoje zapotrzebowanie w tym zakresie. Dodam, że mamy u siebie zarówno firmy z sektora MŚP, dużych przedsiębiorców produkcyjnych jak i deweloperów powierzchni magazynowych. Obecnie na liście zainteresowanych jest także ok. 30 podmiotów, którzy chcieliby ulokować swoje biznesy w Rumi.

Jedyną kwestią, która jest nowa w procesie sprzedaży gruntów, to prośby od niektórych inwestorów o rozłożenie płatności w czasie – nigdy jednak nie jest to dłużej niż w okresie 1 roku. Te prośby są bardziej związane z optymalizacją finansową niż z cięciem kosztów.

Przygotowanie terenów to tylko jeden z kierunków waszych działań. Innym jest realizacja obiektów odpowiadających na potrzeby inwestorów. Dobrym przykładem jest budowa hali modułowej na wynajem. Jak postępują prace? Kto może być najemcą hali?

Po konsultacjach z lokalnymi przedsiębiorcami, szczególnie tymi zrzeszonymi w Cechu Rzemiosł Różnych w Rumi, zidentyfikowano istotne ograniczenia dla rozwoju małego biznesu w postaci braku warunków lokalowych. Większości rzemieślników nie stać na budowę własnej hali produkcyjnej, a działalność garażowa przestała wystarczać. Powstał pomysł wybudowania modułowej hali produkcyjno-magazynowej. Obecnie na rynku można zauważyć nowy trend – hale wielofunkcyjne, przystosowane do prowadzenia wielu różnorodnych działalności od magazynowej przez drobną produkcję i sprzedaż. Taka hala powstanie w terenach inwestycyjnych zarządzanych przez spółkę Rumia Invest Park. Pierwsi najemcy wprowadzą się w 2023 r. Co ważne, dbając o przyszłe koszty eksploatacji hali przez naszych przedsiębiorców oraz biorąc pod uwagę aktualną sytuację geopolityczną i ekonomiczną, zaproponowaliśmy ogrzewanie hali za pomocą pompy ciepła a energię elektryczną dostarczać będą m.in. panele fotowoltaiczne.

Postawiliście również na wejście w nowy kierunek działań – projekt Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej. Dlaczego akurat ten kierunek?

Trwająca w chwili obecnej transformacja energetyczna kraju oraz bliskość portów w Gdyni i Gdańsku spowodowały, że spółka postanowiła zgłębić rodzącą się branżę morskich farm wiatrowych. Sektor offshore w samym województwie pomorskim w ciągu najbliższych lat wygeneruje kilkadziesiąt tysięcy nowych miejsc pracy. Będą więc potrzebne wyszkolone kadry. Zauważyliśmy lukę na rynku kształcenia w tym zakresie i stąd pomysł utworzenia Pomorskiego Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej w Rumi. Centrum ma działać na rzecz całego województwa a w przyszłości też i kraju. Ma być ośrodkiem kształcącym uczniów dla morskiej energetyki wiatrowej a także doszkalającym kadry tego sektora.

Na jakim etapie są prace? 

Rozpoczęliśmy już pilotażowe działania w ramach naszego Centrum – wraz z jednym z inwestorów farm wiatrowych przeprowadziliśmy zajęcia z doradztwa zawodowego we wszystkich szkołach podstawowych w mieście. Pozytywny odzew ze strony młodzieży nas zaskoczył. W bieżącym roku szkolnym rozszerzamy te działania na szkoły branżowe i technika, również w innych powiatach. 

Rumia z lotu ptaka, fot. UM Rumia
Rumia z lotu ptaka, fot. UM Rumia

Na jakich filarach budujecie atrakcyjność inwestycyjną Rumi?

Efektywna współpraca z Urzędem Miasta Rumi oraz pełna akceptacja i wsparcie burmistrza Michała Pasiecznego pozwalają na sprawną komunikację w trakcie procesu inwestycyjnego, z której często korzystają nasi inwestorzy. Działamy na zasadzie synergii. Stworzenie systemu sprawnej obsługi biznesu było od początku jednym z priorytetów burmistrza miasta. Staramy się podchodzić indywidualnie do każdego z przedsiębiorców i szukać rozwiązań szytych na miarę. Znajomość poszczególnych inwestorów i utrzymywanie bieżących kontaktów z nimi powodują, że znamy problemy z jakimi się borykają i często możemy im zaradzić.

Planujecie rozszerzyć zasięg Parku o nowe tereny?

Rzeczywiście na dzisiaj terenów inwestycyjnych w naszej strefie już brakuje. Pracujemy nad tym, aby powiększać miejską ofertę nieruchomości przemysłowych. Skupiamy się też na utrzymywaniu codziennych relacji z biznesem poprzez system doradztwa, ale nie zapominamy o tych, którzy znajdują się na naszej liście zainteresowanych. W przyszłości mamy zamiar rozwijać infrastrukturę biurową w mieście oraz kontynuować działania na rzecz rozwoju sektora morskiej energetyki wiatrowej w województwie pomorskim.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl